2024. november 24. (vasárnap) 17:02

Petraeus szerint az oroszok még mindig a múltban élnek

David Petraeus nyugalmazott négycsillagos tábornok közel négy évtizedet szolgált az amerikai hadseregben, az amerikai erők parancsnoka volt Irakban és Afganisztánban, mielőtt 2011–12-ben a CIA igazgatója lett. A Szabad Európának adott interjúban kifejtette, hogy szerinte nem lenne szabad többé engedni Oroszországnak, mivel múltbeli lépései teremtették meg azokat a feltételeket, amelyek oda vezettek, hogy Putyin megtámadja Ukrajnát.

Szerinte az ukrajnai háború „egyértelműen a jó és a rossz harca, amilyet még életünkben nem láttunk”.

„Az egyik oldalon egy diktatórikus, kleptokrata rezsim áll, amely megtagadja szomszédja jogát a létezésre, és provokáció nélkül és különösen brutális módon támad (…) háborús bűnöket követ el, ahelyett hogy megelőzné és kezelné, amikor elkerülhetetlenül bekövetkeznek. A másik oldalon egy olyan ország áll, amelynek demokratikusan választott kormánya és szabad piacgazdasága van, legyen bármennyire is tökéletlen.”

Az orosz katonai vezetés legnagyobb hibájának azt tartja, hogy az oroszok még minding a múltban élnek és nem hajlandók tanulni a hibáikból. Az oroszok kezdetektől alábecsülték az ukrán, és túlbecsülték az orosz képességeket. „Ezen túlmenően nem rendelkeztek modern kommunikációs rendszerekkel – ezért ölték meg a tábornokaikat. Ismétlem: nem képezték ki az erőiket.” Ezenkívül a kommunikációs rendszerük nem titkosított, bárki foghatja egy rendőrségi szkennerrel. Ez elég meglepő, ha belegondolunk mennyit költött Oroszország a hadsereg modernizálására.

Ezért, ha mindezen hiányosságokon úrrá is tudnak lenni, és el tudják foglalni majd Bahmutot, olyan árat fizetnek érte, ami megmutatja, hogy nem volt bölcs dolog belefogni az ostromba. Már most sokan úgy gondolják, hogy megdöbbentően sok orosz katona életét követelte a támadás, hiszen az oroszok ahogy a katonákat Bahmutba küldik, sok szempontból az első világháborúra emlékeztet. Eleinte az ukránok nem is tulajdonítottak Bahmutnak nagy jelentőséget, hiszen semmilyen stratégiai erőforrásokkal nem rendelkezik, időközben azonban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felismerte, hogy Oroszországnak nem szabad olyat adni, amit győzelemként vagy az orosz erők által kitűzött célok eléréseként lehetne tálalni.

„Olyan évet zártunk, amelyben Oroszország elvesztette a kijevi csatát, elvesztette a harkivi csatát, elvesztette a szumi, a csernyihivi és a herszoni csatát, és nem érte el téli céljait. Most egy tavaszi és nyári offenzívával fognak szembenézni az új ukrán erők, amelyeket Németországban, Lengyelországban, az Egyesült Királyságban és Ukrajnában képeznek ki és szerelnek fel, és amelyek, úgy gondolom, ismét el fogják érni azt, amit Ukrajna célul tűzött ki.”

Az ukrán ellentámadásnak két célja lesz:

  1. elvágni a szárazföldi kommunikációs vonalakat,
  2. meggyengíteni az orosz erőket.

Petraeus szerint mindez elérhető cél az ukránok számára, hiszen az ukrán hadsereg képes a tanulásra, fejlődésre, míg az orosz hadsereg egyértelműen nem tanuló szervezet. Putyin még mindig úgy gondolja, hogy ahogy a nácikat vagy Napóleon seregét, úgy az ukránokat, az európaikat és az amerikaiakat is le fogják győzni. Petraeus szerint Ukrajnának minden támogatást meg kell adni ahhoz, hogy bebizonyítsák Putyinnak a tévedését.
A múltban Ukrajna kevés támogatást kapott, mert a nyugati országok érzékenyek voltak Moszkva NATO-val kapcsolatos aggodalmaira. Sajnos mindez a mostani konfliktushoz vezetett, ezért szerinte „a Kreml jövőbeli megfontolásaival kapcsolatos aggodalmakat teljesen figyelmen kívül kell hagyni.”

Kapcsolódó
Még több NAGYVILÁG…