2024. november 25. (hétfő) 09:08

Taroltak Londonban a Margaret River borai

A Margaret River egy város és folyó Nyugat-Ausztrália délnyugati részén található, mindössze 277 kilométerre délre Perth, az állam fővárosától. Ez a vidék híres a borairól és a turizmusáról, és évente 500 ezer látogatót vonz. Az itt található kereskedelmi szőlőültetvényen kiváló minőségű szőlőt termesztenek, az 1967-ben alapított „Vasse Felix” az első jelentős telepítés volt.

A Decanter World Wine Awards 2023, a világ legnagyobb és legelismertebb borversenye, épp mostanában zárult, és Ausztrália diadalmasan szerepelt.Az Újvilágból származó borok kapták a legtöbb elismerést, hiszen 10 ausztrál bor nyerte el a Best in Show címet, többet, mint bármely más ország. Olyan ismert márkák, mint a Penfolds és a Jacob’s Creek, képviseltették magukat, és a Nyugat-Ausztráliában található Margaret River régióban két vörös és egy fehér bor nyert elismerést. Emellett Dél-Ausztráliában a McLaren Vale borvidék két kiemelkedő vörös borral szerepelt.

A hagyományos bortermelő országok, Franciaország és Spanyolország nyolc-nyolc Best in Show díjat kapott. A legjobb pezsgő egy nem évjáratú Blanc De Blancs Brut Grand Cru volt, míg a legjobb bordeaux a Château Fayat és a Château De Rochemorin borászatoktól származott. Ha pedig sherry iránt érdeklődik, a Harvey 30 éves Amontillado és a Lustau 30 éves Oloroso a legjobb választás.

Olaszország hét Best in Show díjat szerzett, melyek mind Toszkánából és Piemontból származtak, míg Portugália (három Best in Show) a portugál és madeirai borokkal képviseltette magát.

Az argentin malbec és a német rizling két-két Best in Show díjat kapott, míg Görögország és Dél-Afrika is két-két díjat vehetett át.Az osztrák muskat, a chilei vörösbor, a szerb Grašac, az angol habzóbor, valamint az oregoni és új-zélandi Pinot Noir is megnyerte a 2023-as év legjobb borainak címét.

Az idei zsűrizés céljából London történelmi királyi pincéibe 74 ezer palack bort – négyet- négyet küldve – szállítottak, 60 országból. Áprilisban 240 szakértő gyűlt össze a világ minden tájáról, hogy naponta 80-90 bort kóstoljanak meg, és zabpogácsával és vizes keksszel táplálják magukat a kóstolások között.

Sarah-Jane Evans, a díjkiosztó társelnöke 2019 óta elmondta a CNN-nek, hogy a bírák regionális szakértők, akiknek ízvilágát sok nemzetközi konyha alakította. A bírák sokszínűsége erősíti ezeket a jelentős díjakat. „Az első Master of Wine-jaink közül volt egy Dél-Koreából, és ő a feketebab szószról beszélt, mint ízjegyről, amire nem számítottam. És sikere volt” – mondta.

Az új és feltörekvő borok terén elmondta, hogy a „Balkán jó vadászterület”. „Horvátország és Szlovénia fantasztikus borokat készít, igazán kiválóak, Szlovákia pedig mindenhol jelen van.”

Az éghajlatváltozás egyébként már most is hatással van a világ borvidékeire, mivel a hőmérsékleti rekordok rendszeresen megdőlnek az országokban. „Ez egy nagyon-nagyon nehéz időszak a spanyolországi hőhullámok és a kaliforniai erdőtüzek miatt” – mondta Evans. „De ugyanakkor sok borászat van, amely előrelátóan gondolkodik.”

A híres borvidékek, amelyek egy bizonyos borfajtával váltak ismertté, most más szőlőfajtákat is telepítenek. A francia Bordeaux például engedélyezett nyolc új szőlőfajtát.Az emberek azt gondolhatják: „Ezek nem Cabernet, nem Merlot, nem azok, amelyeket ismerünk. De valójában sokkal alkalmasabbak lehetnek a jelenlegi klímaváltozásra” – mondta Evans.

A spanyolországi La Rioja régióban, ahol a hagyományos szőlőtermő területek a folyó völgyében helyezkednek el, most a hegyoldalon is szőlőültetvényeket alakítanak ki.

Kapcsolódó
Még több NAGYVILÁG…