Idén lenne 105 éves Helmut Schmidt, aki 1974 és 1982 között volt az NSZK kancellárja. Kádár Jánossal is többször parolázott a nyugatnémet politikus. Hét esztendeje hunyt el. Erős dohányos, kitűnő sakk- és orgonajátékos volt!
Észak-Németország leghíresebb barokk templomában, a Sankt Michaelisben – éppen egy hónappal 97. születésnapja előtt – vettek végső búcsút a korábbi bonni kormányfőtől. A legendás szociáldemokrata politikus és publicista hamburgi búcsúztatásán részt vett, s németül beszélt többek közt régi barátja, Henry Kissinger az Egyesült Államok egykori külügyminisztere.
Joachim Gauck államfő és Angela Merkel a berlini szövetségi kabinet akkori irányítója is ott volt az evangélikus főtemplomban tartott megemlékezésen. Azt követőn rendőrmotorosok kísérték lassú menetben a Hanza-város utcáin a Helmut Schmidt koporsóját szállító éjfekete járművet. Sok tízezer polgárnak így volt alkalma végső búcsút vennie az Elba-parti metropolisz nagy szülöttjétől. A Friedhof Ohlsdorfba (temető) érkezés után, az elhunyt hamvasztását követően – szűk családi, baráti körben – helyezték végső nyughelyére a volt bonni kancellár földi maradványait.
Az NSZK ötödik kormányfője 1918-ban, karácsony küszöbén jött a világra. A második világháború végéig katonai szolgálatot teljesítő Helmut Schmidt közel hetven évig volt az SPD tagja. Levetve a Wehrmacht egyenruháját államigazgatási és közgazdasági egyetemi tanulmányokat folytatott szülővárosában. Az Adenauer-korszakban, ’53-ban lett a Bundestag ellenzéki képviselője, majd 1961-től négy évig a Hanza-metropolisz belügyi szenátoraként tevékenykedett. Willy Brandt szövetségi kormányában ’69-től három esztendeig a védelmi tárca felelőse volt, s 1972-től pénzügyminiszterként fáradozott. A csúcsra ’74-ben érkezett a szocialista tábort, így Magyarországot is jól ismerő Schmidt. Kádár Jánossal Helsinkiben fogott először kezet. Majd ’76-ban Bonnban, ’79-ben Budapesten tárgyalt a két politikus, sokat téve a kelet-nyugati enyhülésért. Az SPD-s kancellár utóda 1982 végén kereszténydemokrata (CDU) druszája, Helmut Kohl lett. (Ő sincs már közöttünk.) Schmidt negyven éve lett a tekintélyes Die Zeit című lap politikai kommentátora, majd a nívós újság társkiadójaként tevékenykedett. Az 1987-ig Bundestag honatya Helmut Schmidt a 21. században is az egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő német közéleti személyiség volt: bel- és külföldön egyaránt.