Minden nyolcadik bezár az év végéig az Egyesült Királyságban, a hálózat 60 százaléka tűnt el 2015 óta. A Financial Times szerint 636 bankfiók zár be az év végéig, ebből 424 pedig már most nem működik. További 42 fiók bezárását is bejelentették.
A készpénz-infrastruktúra egyre gyengébb az országban, annak ellenére, hogy a brit kormány a múlt hónapban javaslatot nyújtott be a készpénzhez való minél szélesebb körű hozzáférés biztosítására. Pedig a fiókhálózatok szűkítése jól tükrözi a trendet, mely szerint a digitalizáció erősödésével a készpénzhasználat fokozatosan visszaszorul.
A Which? fogyasztói csoport becslései szerint az idei bezárások után alig több mint négyezer fiók marad az Egyesült Királyságban, 2015 óta pedig 5 600 zárta be kapuit.A bankfiókok bezárásért egyébként nemcsak a digitalizáció felerősödése okolható, hanem a koronavírus-járvány és azt követő nehéz gazdasági helyzet is erősítette a fiókhálózat ritkulását.
Augusztusban a helyi kormány meghatározott egy maximum távolságot (kevesebb mint 5 kilométer), amennyit utazniuk kell az embereknek azért, hogy hozzáférjenek a készpénzszolgáltatásokhoz, bírsággal is fenyegetik azokat a bankokat, akik nem biztosítják ezt a lakossági ügyfelek és vállalkozások legalább 95 százalékának.
Nálunk sem jobb a helyzet, látványosan zárnak be fiókokat és nemcsak kicsiket. A Margit körúton egy nagy OTP fiók volt, már ott is lehúzták a redőnyt, bérlőt keresnek. És bármelyik bankba térünk be, egyre gyakrabban látjuk, hogy csak az ablakok felében ülnek, tehát ez is lassítja a forgalmat. Kíváncsiak lennénk, mikor kerül ki egy magyar statisztikai adat, hogy hány bankfiókot zártak be az utóbbi két-három évben.