A volt köztársasági elnök, aki magát környezetvédőnek tartja és éppen a víz ügyében világszerte kampányolt, most kiáll az akkumulátorgyárak mellett és ezt éppen Debrecenben teszi, ahol a polgárok több tiltakozó akciót szerveztek a kínai gyár ellen.Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány (KBKA) kuratóriumi elnökeként Debrecenben, a Mathias Corvinus Collegium helyi képzési központjában középiskolásoknak előtt beszélt.
Áder kiemelte: jelenleg negyven akkumulátorgyár épül Európában, a várható akkumulátorigények nagyobb részét, húsz százalékát Magyarországról, nyolcvan százalékát például a Lengyelországban, Svédországban, Finnországban, Franciaországban, Olaszországban, az Egyesült Királyságban és Németországban épülő üzemekből fogják kielégíteni. Áder szerint nincs olyan autógyártással foglalkozó európai ország, ahol ne építenének akkumulátorgyárakat. Emlékeztetett, Magyarország 1990-ben még egyetlen személyautót sem gyártott, ma pedig az iparág húzóágazat, 150 ezer embernek ad munkalehetőséget, ha pedig itt versenyben akar maradni az ország, „akkor vagy máshonnan vásárol akkumulátort, vagy helyben gyártja le a szükséges mennyiséget” – mondta.
Áder János a kínai CATL akkumulátorgyár építését kísérő helyi aggodalmakról is beszélt. Azt mondta, a vegyipartól az atomenergiáig minden üzemnek kötelező a szigorú környezetvédelmi szabályok és az uniós előírások betartása, aki pedig ezeket megsérti, azt meg kell büntetni, ismételt szabályszegésnél a gyárat be kell zárni. Arra a kérdésre, hogy a kínai cég biztonságos-e, Áder János emlékeztetett: a CATL nemrégiben a németországi Türingiában felépített, kisebb kibocsátású üzemének átadásakor a tartományi miniszterelnök és a zöldpárti környezetvédelmi miniszter a gyárat az évtized legfontosabb és legígéretesebb beruházásának minősítette. Márpedig ha a németeknek jó, akkor nekünk miért ne lenne az – ismételte el a kormányzati érvet a politikus.
Áder megoldást is javasolt az akkumulátorgyár legnagyobb problémájára: a vízellátásra. Egy magyar cég által fejlesztett technológiáról beszélt, amelyet a múlt heti Planet expón is bemutattak. A nagykanizsai székhelyű Hidrofilt Kft. az akkumulátorgyár vízellátását meg tudná védeni úgy, hogy nem szükséges igénybevenni a debreceni ivóvíz bázist.