2024. november 22. (péntek) 07:45

Nem a Moszad hibázott

Nem sokkal azelőtt, hogy szombat hajnalban a Gázai övezetből támadók özönlöttek Izraelbe, az izraeli hírszerzés az általa megfigyelt gázai militáns hálózatok némelyikének megnövekedett aktivitását észlelte. Két magas rangú izraeli biztonsági tisztviselő szerint felismerték, hogy valami szokatlan történik, és riasztást küldtek a gázai határt őrző izraeli katonáknak, de azok vagy nem kapták meg, vagy nem olvasták el az üzeneteket.
Nem sokkal később a Hamász, a Gázát ellenőrző csoport drónokat küldött, hogy hatástalanítsa az izraeli hadsereg néhány mobilkommunikációs állomását és a határ mentén lévő megfigyelőtornyokat, megakadályozva ezzel, hogy a szolgálatot teljesítő tisztek távolról, videókamerákkal figyeljék a területet. A drónok megsemmisítették azokat a távirányítású gépfegyvereket is, amelyeket Izrael a határ menti erődítményeire telepített, ezzel eltávolítva a szárazföldi támadás elleni küzdelem egyik kulcsfontosságú eszközét. Azt meg kell ugyanis jegyeznünk, hogy az övezetet körülvevő fal kis túlzással egy önálló intelligens entitás, amely magában foglal fegyverrendszereket, kamerákat, föld alatti érzékelőket és radarokat – írták cikkükben a The New York Times izraeli irodájának munkatársai.
Ez megkönnyítette a Hamász támadóinak, hogy megközelítsék és felrobbantsák a határkerítés egyes részeit, és több helyen meglepő könnyedséggel ledózerolják azt, lehetővé téve palesztinok ezreinek, hogy egyszerűen átsétáljanak a réseken.

Ezek az operatív hibák, a hírszerzés számos más egyéb hiányossága mellett, gyakorlatilag előkészítették az utat a palesztinok Dél-Izraelbe való behatolásához – mondta négy, névtelenséget kérő magas rangú izraeli biztonsági tisztviselő, akik az amerikai lapnak nyilatkoztak.
Az index kérdésére, hogy a világ egyik legerősebbnek tartott titkosszolgálata, a Moszad hogyan követhetett el ekkora hibát, Tomolya János terrorizmus-szakértő úgy válaszolt, hogy nem a Moszad felelőssége a Gázai területen a hírszerző tevékenység, hanem elsősorban a belső elhárításé, a Shin Beté. Véleménye szerint ebben az esetben a technológiába vetett hitben volt a probléma. Ha ugyanis a Hamász-parancsnokok úgy kommunikálnak egymással, hogy nem használnak mobiltelefont és internetet, hanem futárok útján küldenek egymásnak leveleket, akkor ezt az izraeli elektronikus hírszerzés nyilvánvalóan elfogni sem tudja.
Tomolya szerint természetesen ez nem jelenti azt, hogy nem kellett volna valamilyen információval rendelkezni. Azonban az is elképzelhető, hogy az Izrael által beszervezett ügynökök hamis információt adtak, vagy kiiktatták őket. Ugyanis ez nem egy egyirányú játék. Ugyanúgy, ahogy Izraelnek, a Hamásznak is van hírszerzése és kémelhárítása.

Még több AKTUÁLIS…