A képzőművészetben jártas, hozzám hasonlóan Frida Kahlo rajongó Olvasó bizonyára ismeri a 69 esztendeje elhunyt latin-amerikai festőnő alkotásait. 2018-as budai kiállítása szép emlékem! Jó egy évtizeddel ezelőtt a német főváros (egyik) kulturális szenzációja is kétségtelenül Kahlo retrospektív tárlata volt! Akik lemaradtak anno a mexikói művésznő Spree-parti showjáról, azok majdan Bécsben gyönyörködhettek a Frida képekben. 2018 nyarán pedig a Magyar Nemzeti Galériában nyílt – először hazánkban – egy izgalmas, tarka Kahlo vándorkiállítás. Az utóbbi hetekben, hónapokban Hamburgban randevúzhattunk a bajuszos asszony munkáival.
S mit kaptak a kultúra szerelmesei 25 eurós belépőjegyükért idén Észak-Németországban? Humort és tragédiát sem nélkülöző, pazar festmények, grafikák színes kavalkádját. A spanyol nyelvterület képzőművészetének meghatározó alakja, Frida önarcképei, testi- és lelkikínjait megörökítő aktjai domináltak az októberben bezárt hanza-városi shown. Ismét láthatók voltak csendéletei, férfi portréi is, a mindkét nemhez vonzódó, fiatalon súlyos balesetet szenvedő, délies – feminsita, kommunista, trockista – díva másfélszáz alkotása között.
A rengeteg Kahlo retró mustra azt tükrözi, hogy még sok bőrt le lehet húzni a mexikói piktornőről. Ki csodálkozik azon, hogy játék- és dokumentum filmek után, regény is íródott róla: Ich bin Frida / Frida vagyok címen. A művésznéven publikáló 62 esztendős hamburgi szerző, Caroline Bernard 14 €urós zsebkönyve a festőzseni – kevésbé ismert? – szerelmi életére fókuszál. Karácsony közeledtével tuti siker lesz a német nyelvterületen!