Ma kezdődik a gyógyíthatatlan beteg alkotmányjogász kétnapos pere az Emberi Jogok Európai Bíróságán. Ügye a parlamentben is szóba került a Párbeszéd megkérdezné az embereket az eutanáziáról.Az első napon szakértőket hallgatnak meg, holnap pedig maga a tárgyalás következik. Az ügyben januárban várható döntés. Karsai Dánielnél tavaly augusztusban diagnosztizálták az ALS-t. Az alkotmányjogász azért küzd, hogy méltósággal fejezhesse be az életét Magyarországon, a magyar törvények azonban jelenleg tiltják az eutanáziát. Az IDEA Intézet felmérése szerint itthon a felnőttek többsége a passzív mellett az aktív eutanáziára is lehetőséget adna.
Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselője a parlament hétfői ülésén arról beszélt, ez egy nagyon súlyos kérdés, hiszen az eutanázia körüli vita világnézeti kérdéseket érint. Pártja teljes szívvel áll Karsai Dániel és mindenki mellett, aki hasonló helyzetben van, fontos a kiszolgáltatott helyzetben lévők támogatása, a szenvedésük mérséklése – közölte.
A kormány azt akarja elérni, hogy utasítsák el Karsai Dániel beadványát, miközben az emberek nagy része elfogadhatónak tartja az eutanázia valamilyen formáját. Hasznos lenne, ha inkább ilyen érdemi kérdésekkel keresné meg a kormány az embereket, az Országgyűlésnek pedig vitát kellene folytatnia erről – jelentette ki.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára együttérzését fejezte ki. Válaszában kifejtette: Magyarországon az aktív eutanázia nem megengedett, ez következik az alaptörvényből és az Alkotmánybíróság több döntéséből, és amikor a kormány benyújtotta a védekezését Karsai Dániel ügyében, a magyar jogrend szabályaira hivatkozott.