Vasárnap este a Marriott Hotelben tartotta hatalmas érdeklődéssel várt aukcióját a Kieselbach Galéria. Az árverés sztárja Rippl-Rónai József Kalitkás leány, másképpen Kalitkás nő I. című festménye volt, amely a 180 millió forintos kikiáltási árnál 40 millióval drágábban, 220 millió forintért kelt el. Nem véletlen a számozás, a képnek több változata is létezik.
A Kalitkás nő első változata a magyar modern festészet kulcsműve, amelynek aukciós felbukkanása 18 éve igazi szenzációnak számított. A festmény a XIX. század végi modernség legmagasabb színvonalát képviseli.
A Kieselbach Galéria karácsonyi aukcióján a Kalitkás nő I. valóban igazi szenzációként szerepelt. Az első darab nagy érdeklődést keltve bukkant fel 2005-ben, évszázadnyi elfeledettség után. Egy chicagói aukción sikerült megvásárolni és hazahozni a varázslatos szépségű alkotást, amely azonban csak rövid időt töltött itthon, miután ismét külföldi tulajdonba került.
A képet akkor kapták fel legutóbb, amikor feltűnt egy amerikai sorozatban, hiszen 1947-ben az Egyesült Államokba vitték, Bánóczi Dezsőé lett, majd Ernst Wastlhoz, az Ernst Galéria osztrák műgyűjtő tulajdonosához. Ekkor a Kieselbach Galériának jutott a feladat, hogy a művet azonosítsa be és szakértői vizsgálatnak vesse alá – végül 600 ezer dollár körüli áron kelt el a kép. Ezután a mű Ernst Wastl és felesége, Eleni Korani közreműködésével egy nyugat-európai tulajdonosra talált.