Ursula von der Leyennek eddig is sok baja volt Orbánnal, s úgy tűnik, nem tud tőle szabadulni, hiszen most azért támadják, mert felszabadított némi pénzt Magyarországnak, ami bizonyára jobb meggyőződése ellenére történt. Ez volt ugyanis a béke ára, vagyis hogy Orbán fejezze be a vétózást ukrán ügyben. Igaz, hamarosan már nem lesz szükség efféle megalkuvásra, hiszen megszüntetik a vétó jogot, elég lesz a minősített többség.
Ha harc, hát akkor legyen harc! – nagyjából így foglalt állást az Európai Parlament (EP) képviselőinek többsége, miután úgy határozott, hogy az Európai Unió Bíróságára viszi az Orbán-kormány számára felotámadjákdott támogatási keret ügyét. A törvényhozók úgy ítélik meg, hogy a Bizottságban nem lehet megbízni, és ők jelentik az utolsó védvonalat a jogállam szempontjából.
A 24.hu írta meg, hogy március 11-én az EP jogi szakbizottsága kimondta azt a súlyos állítást, miszerint az Európai Bizottság tavaly karácsony előtt megalapozatlanul, kellő jogalap nélkül szabadított fel 10,2 milliárd eurót a Magyarországnak járó 21,7 milliárd eurós kohéziós keretből. A karácsony előtti, az EU-csúcs árnyékában született bizottsági döntést akkoriban EP-képviselők, sőt a Bizottság tisztviselői is széles körben kritizálták, mint annak jelét, hogy Brüsszel engedett Orbán Viktor zsarolásának.
A Politicónak az Európai Néppárt nevében Petri Sarvamaa úgy nyilatkozott, hogy nem volt más választásuk, mert meg kell védeni a közös költségvetést, és gondoskodni kell arról, hogy törvényesen használják fel az adófizetők pénzét.Egyesek ott keresik az okokat, hogy saját pártcsaládja nyitott baráti tüzet Ursula von der Leyenre, aki az EPP listavezetőjeként áll a szorítóba júniusban.
Nehéz megjósolni, miként dönt majd az Európai Bíróság, annál is inkább, mert a kereset benyújtójának kell bizonyítania a jogsértést. René Repasi német szociáldemokrata törvényhozó úgy értékeli jogászprofesszorként, hogy legjobb esetben is 50%-os az elmarasztaló verdikt esélye. Az említett berlini intézmény munkatársa pedig még ennél is borúlátóbb.