2026. június 22. (hétfő) 02:15

Ingyenebéd nincs, ingyen gyümölcs van

Ingyen beszerezhető gyümölcsök is teremnek. Két fiatalember ötlete nyomán egy hazai kezdeményezés, e szerint jelenleg 143 városban csaknem 22 ezer fát és bokrot jelölő Gyümölcstérkép pontosan erre világít rá. Azaz arra, hogy a forgalmas utaktól távol eső parkokra, ligetekre tekinthetünk úgy is, mint élelmiszerforrásra, miközben közösséget is építhetünk.

Rengeteg közösségi fa van a városokban. A Gyümölcstérkép elindításában nagy segítséget jelentett, hogy léteznek publikus adatok, ez adott egy kezdőlökést. Mostanra a közösség már szinte önjáró, a tagok folyamatosan jelölgetik a helyszíneket. Felmerülhet a kérdés, hogy ki ellenőrzi a fák valódiságát. Levente úgy gondolja, hogy aki regisztrál, az komolyan fogja venni ezt a feladatot, alapvetően bizalommal kell lenni a tagok iránt, és pozitívan kell tekinteni a közösségre. Ennek támogatására került be a lájk- és a kommentelésfunkció is a felületre. Így a közösség képes magától ellenőrizni, hogy a bejelölt fa valóban ott van-e, és bír-e olyan értékkel, hogy lehessen róla gyümölcsöt szedni.
Ez egy teljesen egyéni projekt, jelenleg nem dolgoznak együtt sem önkormányzatokkal, sem egyéb szervezetekkel. A webes részt egyedül Levente csinálja. Informatikus, és a sok irodai munka idővel felébresztette benne az igényt, hogy jó lenne valami kézzelfoghatót, hasznosat csinálni, ráadásul azt is nagyon élvezi, hogy a szakmát össze tudja kombinálni a hobbijával.

Még több életmód…