2026. június 22. (hétfő) 20:22

A Hadtörténeti Múzeum visszatér a Várba

„A szombati esemény újabb jele annak, hogy visszatérnek a hagyományok, a józan gondolkodás és így a honvédelem is a helyes útra” – hangsúlyozta Kürtös László a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban abból az alkalomból, hogy a Múzeumok éjszakáján a Kapisztrán téri épületben egy haditechnika-történet tematikájú bemutatóval várják szombat este a nagyközönséget.Az államtitkár felidézte: a gyűjtemény kétszer volt kénytelen elhagyni otthonát, egyszer 1944. októberében a Vörös Hadsereg közeledése miatt, másodszor pedig 2023-ban egy politikai döntés következményeképpen.„A magyar katonai múltat bemutató múzeumot azonban nehéz volna máshol elképzelni, mint ott, ahová most visszaköltözik… Egyértelmű, hogy ezt a helyszínt a magyarok istene is a katonai múzeumnak teremtette”.

A Hadtörténeti Múzeum költözésének hírét 2022-ben erősítette meg Szalay-Bobrovniczky Kristóf akkori honvédelmi miniszter, azzal indokolva a hercehurcát, hogy az intézménynek jobban megközelíthetőnek kell lennie, és meg kell felelnie a 21. század kihívásainak. Ugyanakkor gőzerővel zajlott a Vár kormányzati akaratra történő átszabása, az akkori tervek szerint ide-oda-amoda költöztették volna az egyes minisztériumokat, a hírek szerint a Hadtörténeti Múzeum Kapisztrán téren álló épületét Szalay-Bobrovniczky Kristóf nézte ki irodának. 2024-ben Orbán Viktor miniszterelnök egy péntek esti kormányhatározattal rendelte el, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum költözzön a Dísz tér 17. alatti ingatlanba.

Még több ITTHON…