Az Orbán-rendszer dinasztiái foglyul ejtették az államot, a Tiszának pedig eredményesnek kell lennie az elszámoltatás terén, nehogy az legyen a tanulság, hogy a korrupt elit ismét következmények nélkül megússza – mondta a 24.hu-nak a San Diego-i Egyetem korrupciókutatója. Jancsics Dáviddal egyebek mellett arról beszéltünk, meddig terjed a felelősök köre a NER korrupciós gépezetében, mi szükséges a korrupcióellenes fordulathoz a magyar politikában, ebben milyen szerepe lehet a rendkívül erős jogkörökkel felruházni tervezett Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatalnak. Végezetül azt is megkérdeztük tőle, hogyan lesz a 90-es évek egyik fontos underground zenekarának basszusgitárosából korrupciókutató.
A korrupciónak sokféle formája létezik, de a legdominánsabb egyértelműen az állam NER általi foglyul ejtése Magyarországon. Manapság azt szoktam mondani, hogy az állam dinasztikus foglyul ejtése történt, különösen az utóbbi 5–10 évben. Repkednek a számok az ügyben, hogy mennyi közpénz vesztette el közpénzjellegét: 10 ezer milliárd forintnál is nagyobb összegről van szó, de akad, aki 20 ezer milliárdról vagy még többről beszél. Egyes számítások szerint a magyar gazdaság 30 százaléka NER-es szereplők, cégek ellenőrzése alatt áll, ami óriási arány. Az összegszerűen hatalmas korrupció viszont nem jelenti azt, hogy nagyon sokan lennének a kedvezményezettjei.
Nem arról van szó, hogy hivatalnokok lépten-nyomon borítékokat fogadnak el. Az állam működése minőségbeli változáson ment át: a komplett formális intézményrendszer funkciója, az újraelosztó mechanizmus lett átállítva arra, hogy egy szűk, informálisan, családilag vagy baráti szálakon is összefonódó hatalmi kört szolgáljon ki a társadalom érdekei helyett.
Ez a kör korábban egy politikai elithez kötődött, majd idővel klánok jelentek meg, elsőként Orbán Viktor családja, de ilyen a Matolcsy György fia, Matolcsy Ádám köré szerveződő klikk is. Ma már szinte az összes komolyabb NER-es politikai szereplőhöz kötődnek ilyen-olyan családi érdekeltségek.