2026. június 28. (vasárnap) 11:47

Lejtőn a germán járműgyártás

A két német állam újraegyesítése óta szárnyalt az autó biznisz Európa szívében. Évi 4-5 millió friss rendszámos kocsi kelt el az NSZK-ban a 90-es években, s később is megugrották a 3 milliós álomhatárt. Most busonganak a gyártók, beszállítók, szervízek és kereskedők. Már eddig is rengeteg munkahely épült le ebben a gazdasági szférában. S miközben e nyáron arról érkeznek hírek, hogy brandenburgi Tesla üzem, újabb ezer embert vesz fel – mert jól fogynak az amerikai elektromos verdák – addig másutt durva leépítések zajlanak. Tavaly csak 2,9 millió új gépjárművet helyeztek üzembe az EU legnépesebb tagállamában. 2026-ban újfent csökkenhet a kvóta…

Óvatos becslések szerint Németországban, további, mintegy 120 ezer álláshely szűnik meg 2035-ig ebben az iparágban. Az egyszerű magyarázat: egy benzines/dízel kocsinak 2-3 ezer alkatrésze van, míg az elektro/hibrid négykerekűeknek kevesebb, mint 500. Ergó nincs szükség annyi melósra, pótalkatrészre, benzinkútra stb. A germán szakszervezetek – fogyatkozó taglétszámmal – hiába sztrájkolnak. Természetes szövetségeseik, a konzervatív CDU/CSU-val réges-rég {egészségtelen, bénázó} nagykoalíciót alkotó szocdemek {SPD} ma még a voksok 15 százalékát sem kapnák. S Friedrich Merz kancellár Kereszténydemokrata/-Szociáldemokrata szövetsége is alaposan lemaradna, az aktuálisan 37 százalékkal éllovas, a Németországnak alternatívát kínáló, szélsőséges AfD mögött.

Kapcsolódó
Még több autó…