2024. szeptember 16. (hétfő) 21:00

Matolcsy – Tévúton a magyar gazdaság

Matolcsy

Teljes gazdasági fordulatra van szükség Magyarországon; 2021 és 2024 között az úttévesztés miatt veszélybe került lényegében minden, a 2010-es években elért eredmény, és veszélybe került a 2030-ig kitűzött célok elérése – fogalmazott Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke csütörtökön Nyíregyházán, a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott, online is közvetített előadásában.

Magyarországnak két veszélyes ellenfele van, a magas és költséges eladósodás, valamint a magas és makacs infláció. Szerinte hibás gazdaságpolitikai fordulat következett be, a kormány elengedte az államháztartási hiányt, és az infláció elleni küzdelemben másfél-két évig nem csatlakozott a jegybankhoz.A téves gazdaságpolitikai fordulat közepén az infláció áll; nem érthető teljesen, hogy miért vezeti az Európai Unióban az inflációs sokk terén Magyarország a mezőnyt – jelentette ki az MNB elnöke.

A jegybankelnök szerint az infláció nyomán a háztartások és a vállalkozások jelentős része olyan vagyonvesztést szenvedett el, hogy megérkeztek „az inflációs sokk kárvallottjai”, akik nem fogyasztanak, mert nincs miből, illetve akik félig elvesztették tartalékaikat. Hozzátette: a költségvetés kiadásai így megemelkedtek, bevételei lecsökkentek. A reálbérek csak a jövedelmek felét fedik le, a nyugdíjak és a szociális kiadások reálértéke nem nőtt.

Az egyensúly-közeli költségvetéstől a tartósan magasan hiány felé mozdultunk el, elfogadhatatlan és életveszélyes ilyen államháztartási hiányt vinni végig az évtizeden. A 2010-2019 közötti évtizedet Magyarország egyértelműen megnyerte, beállította az államháztartási egyensúlyt, volt hitelezési és beruházási fordulat, nagyon sok jó programból lett eredmény. Matolcsy György szerint vissza kell térni a saját sikereinkhez, és meg kell nézni, hogy a sikeresebbek hogyan működnek. Csehországot titkos példaképnek nevezte, míg álláspontja szerint a román képlet fenntarthatatlan

Teljes gazdasági fordulatra van szükség, amire képesek vagyunk, mert részben megoldottuk az elmúlt évtizedben is. Az erősségeinkre kell építkezni, nem a gyenge pontokra, a zöld újraiparosítás mellett új szolgáltató szektorra van szükség, mert az segít a folyó fizetési mérleg kiegyensúlyozásában.

 

 

Még több AKTUÁLIS…