A Sin Bét csak egyike az izraeli hírszerző szervezeteknek, és elsősorban a kémelhárításért, a terrorsejtek felfedezéséért és megfigyeléséért, illetve az állam biztonságát fenyegető szélsőséges irányzatok és szervezetek szemmel tartásáért felelős, de ügynökei biztosítják a közjogi méltóságok védelmét is. Terrorelhárítási feladataiból fakadóan a Sin Bét tevékenysége kiterjed a Gázai övezetre és Ciszjordániára is.
Ronen Bar egy, a legfelsőbb bíróságnak küldött levélben azzal vádolta meg Netanjahut, hogy:
A miniszterelnök 2023-ban rá akarta venni arra, hogy titkosszolgálati eszközökkel nyomozzon a kormány illiberális igazságügyi reformcsomagja elleni tömegtüntetések szervezői és finanszírozói ellen – miközben a széles társadalmi támogatottságot élvező mozgalom megmaradt a demokratikus keretek között, és nem fenyegetett erőszakkal.
Netanjahu hűségesküt követelt tőle, melyben Bar megfogadta volna, hogy egy alkotmányos válság esetén az amerikai mintára alkotmánybírósági funkciót is betöltő legfelsőbb bírósággal szemben az ő oldalára állna.
Bar azzal is megvádolta Netanjahut, hogy azért akarta néhány héttel előre bejelentett távozása előtt meneszteni, hogy ne tudja folytatni a kormányfő legszűkebb környezetét érintő ügyekben elindított nyomozásokat. Az egyik ügy az úgynevezett „Katargate” – ami nem az Európai Parlamentet 2022-ben megrázó Katargate, de ez a névegyezés is jól mutatja az emírség szerteágazó befolyását. Az izraeli Katargate arról szól, hogy Netanjahu két legfontosabb tanácsadója kiterjedt lobbitevékenységet folytatott az Öböl-ország javára – ami azért is különösen kellemetlen, mivel Katar a Hamász palesztin terrorszervezet legfontosabb pénzügyi támogatója, az al-Dzsazíra hírcsatorna üzemeltetője. A másik ügy a „BibiLeaks”, melyben 2024 őszén azért indított vizsgálatot a Sin Bét és a rendőrség, mert Netanjahu tanácsadói a hadsereg titkosított dokumentumait kiszivárogtatták a Bild német bulvárlapnak, hogy így tereljék a felelősséget a Hamászra a tűzszüneti tárgyalások megakadásáért.
Bar komolyan aggódott amiatt, hogy a Sin Bét a jövőben képtelen lesz megőrizni függetlenségét és szakmai nívóját. Benyomása szerint a miniszterelnök elégedett volt a Sin Bét gázai és libanoni tevékenységével, ez 2024 novemberében változott meg, amikor a szervezet neki kellemetlen ügyekben is nyomozni kezdett. Bar szerint menesztése összefüggésben állhat az általa jóváhagyott vizsgálatokkal, melyek „felvetik az állambiztonságnak okozott súlyos károk gyanúját, hátráltatták a túsztárgyalásokat, erősítették a Hamászt, és rontottak Izrael Egyiptommal ápolt kapcsolatain”.