2024. szeptember 19. (csütörtök) 02:15

Sokasodnak az Orbán interjúk

A külföldi kormányoknak fejfájást, a nemzetközi pártoknak kampánytémát, a szélsőjobboldal híveinek muníciót szolgáltat a nemzetközi sajtóban egyre gyakrabban szereplő Orbán Viktor. De hogyan jutott el a magyar miniszterelnök a német Bild szerkesztőségéből a katari pódiumbeszélgetésen át Tucker Carlsonig, egyáltalán kinek készülnek ezek az interjúk, és mennyire számítanak a nemzetközi politikai porondon?

Az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozóin régi szokás, hogy a tanácskozás után az állam-és kormányfők az emeleti sajtótermekben hosszan beszélgetnek saját országuk újságíróival. A legutóbbi EU-csúcson így tett például Olaf Scholz német kancellár, Pedro Sanchez spanyol, vagy akár Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök.

Az illusztris névsorból hosszú évek óta stabilan egy kormányfő hiányzik: Orbán Viktor.
A magyar miniszterelnök hiába számít a legtapasztaltabb EU-s politikusnak, az utóbbi években már nemcsak Budapesten, Brüsszelben is csak előre felvett Facebook-nyilatkozatokban, és a közmédiának adott alákérdezős interjúkban kommunikál. Az már más kérdés, ezeknek mennyi a valóságalapjuk. Kevesen emlékeznek rá, de nem volt ez mindig így, az itthon az interjúkról akkor már évek óta mereven elzárkózó miniszterelnök Brüsszelben még sokáig nyitottabb volt. 2015-ben például ennek a cikknek a szerzője is ott volt, amikor Havasi Bertalannal az oldalán még a magyar kormányfő is órákon át válaszolt a magyar sajtó kérdéseire.

Orbán immár kínosan ügyel arra, hogy sehol ne kelljen kellemetlen kérdésekre válaszolnia. Pláne, hogy ezekre a brüsszeli sajtótájékoztatókra hagyományosan bármely ország újságírói bemehetnek. Kivételt csak az a néhány ritka alkalom jelent, amikor váratlanul megjelenik a sajtóteremben, vagy egy közeli parkban, hogy kamerák kereszttüzében mondja el álláspontját, erről pedig remek képek készüljenek a közösségi médiába.

Éppen ezért feltűnő, hogy az elmúlt hónapokban érezhetően megszaporodtak az alkalmak, amikor Orbán Viktor mégis hajlandó olyan külföldi újságírókkal is beszélgetni, akik a Kossuth Rádióval és a magyar propagandamédiával ellentétben a számára kellemetlen kérdéseket is fel merik tenni. A miniszterelnök idén a teljesség igénye nélkül

a háborúról, Putyinról és Európa betegségéről beszélt a svájci Weltwoche című hetilapnak
kisebb nemzetközi botrányt kavart, amikor a német Bildnek azt fejtegette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem tartja háborús bűnösnek
a katari gazdasági fórumon hajlandó volt leülni egy pódiumbeszélgetésre a Bloomberg főszerkesztőjével
a héten pedig másodszor adott interjút Tucker Carlson amerikai tévés személyiségnek.

Még több AKTUÁLIS…