2024. szeptember 16. (hétfő) 21:26

A szemszárazság már népbetegségnek számít

A most felnövekvő generációnak számolnia kell azzal, hogy előbb-utóbb a legtöbbjük meg fogja tapasztalni a szemszárazság tüneteit. Ez az igen gyakori szemészeti probléma többnyire azoknál jelenik meg, akik naponta több órát töltenek számítógép, mobiltelefon előtt, klimatizált helyiségben dolgoznak vagy túl sokat sminkelnek.
Mivel a szemszárazsággal járó tünetek viszonylag enyhék, sokan azt hiszik, hogy nem jelent komoly veszélyt a látásra, és nem is törekszenek a tünetek megszüntetésére. A szúró, égő, viszkető érzéssel járó szemszárazság népbetegségnek számít, hiszen minden harmadik embert érint. A szembetegség leggyakrabban a csökkent könnytermelés, a könnyfilm károsodása vagy a szempillatövekben található zsírmirigyek hibás működése miatt jelentkezhet, de bizonyos antihisztaminok, fogamzásgátlók, antidepresszánsok és más vényköteles vagy vény nélkül kapható gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat.

„A könnycsepp alapvetően vízből tevődik össze, de nyákanyagot, zsíros olajokat, valamint számos fehérjét is tartalmaz. A könny három rétegben rakódik egymásra a szem felszínén. Ez a három réteg alkotja a könnyfilmet, vagyis a szemgolyó felszínét borító folyadékréteget. A könnyfilm szemünk első számú pajzsa, mivel az a feladata, hogy nedvesen tartsa a szaru- és kötőhártyát, valamint megvédje látószervünket a baktériumoktól” – magyarázza Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Nem csupán az optimális könnytermelés, de a pislogás is elengedhetetlenül fontos szemünk megfelelő működéséhez és egészségéhez. Pislogáskor a könnyünk szétterül a szaruhártyán, ezzel táplálja, védi a szemfelszínt. Vagyis ahhoz, hogy a szemünk nedvesítése folyamatosan biztosított legyen, percenként 22-24 alkalommal pislognunk kellene. Csakhogy, ha tanulás, munka, vagy az internet böngészése miatt túl sok időt töltünk számítógép előtt, vagy órákig nézzük a mobilunkat, önkéntelenül is csökken a pislogási reflexünk. Az ideális 22-24 helyett, mindössze 7-10-szer pislogunk egy perc alatt. Ne csoda, ha az ilyen mértékű pislogáscsökkenés hatására homályossá válik a látásunk, vagy fáradtnak, száraznak érezzük a szemünket, amihez még akár fejfájás is társulhat. A szemszárazság okozta szemirritáció a kontaktlencsét viselőknél hatványozottabban és intenzívebben fordul elő. Sokan ezért is teszik le a kontaktlencsét néhány év használat után.

A szemszárazság esetében is nagyon fontos a prevenció. A tünetek megelőzése érdekében fogadjuk meg az alábbi tanácsokat:

  • Tartsunk több szünetet a képernyő előtt töltött munka közben!
  • Törekedjünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre (1,5-2 liter víz naponta)!
  • Gondoskodjunk a hálószobánk megfelelő páratartalmáról!
  • Törekedjünk a nyugodt, pihentető, 7-8 órás alvásra!
  • Használjunk a mindennapokban kevesebb sminket a szemkörnyékre!
  • Csökkentsük a kontaktlencse-viselés idejét!
  • Az enyhe szemszárazságra elsősorban a tartósítószer-mentes műkönny rendszeres használata jelenthet megoldást.
Még több életmód…