Vasárnap óta készítették fel a nagyérdeműt a kormányközeli lapok arra, hogy Dzsudzsák Balázs nagy bejelentésre készül hétfő este, a TV2-nek adott interjújában. Aztán kiderült, hogy a bejelentés tulajdonképpen az, hogy a focista reklámarca lett egy étrend-kiegészítőnek, ami gyöngyport, illetve néhány hozzáadott vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, és Dzsudzsák szerint rengeteget segített neki, hogy legutóbbi sérüléséből felépüljön. Megnéztük, mennyi igaz a Seven Sekina néven futó táplálékkiegészítő által felsorolt hatásokból a tudomány szerint.
A Seven Sekina egy gyöngypor, amely a forgalmazó állítása szerint a Pteriidae családba tartozó tengeri osztrigák által előállított gyöngyökből készül. Jellemzője, hogy magas a kalciumtartalma, a weboldala szerint pedig ezen kívül aminosavakat, például aszparaginsavat, glutaminsavat, glicint, alanint, prolint és taurint tartalmaz, illetve van benne hozzáadott vas, magnézium, cink, foszfor, réz, mangán, kálium és szelén. Ami a gyártó szerint még inkább kiemeli a sorból, az a porban megtalálható különleges fehérje, a konchiolin, ami elméletileg ösztönzi a szervezet kollagéntermelését. A kollekció kollagén italporból és bőrre pakolásként kenhető gyöngyporból áll, az nem tiszta, hogy ezeknek más-e az összetevőjük, vagy hogy gyakorlatilag ugyanazt lehet belsőleg fogyasztani, amit külsőleg a bőrre reklámoznak.
„A kollagén egy olyan fehérje, ami az emberi szervezetben nagy mennyiségben jelen van – mondta a Telexnek Csupor Dezső szakgyógyszerész, a PirulaKalauz.hu főszerkesztője. – A kötőszöveteket legnagyobb mennyiségben ez alkotja, a különleges pedig az benne, hogy nagyon jól megköti a vizet. De ez az oka annak is, hogy a kötőszövetek rugalmasságát a kollagén adja, ez biztosítja, hogy a szövetekben sok víz legyen. A kollagén mennyisége, szerkezete az életkor előrehaladtával változik, a vízmegkötő képessége csökken, emiatt csökken a bőr rugalmassága is, és ráncosodni kezd. Ez az oka annak is, hogy különböző kozmetikumok próbálják pótolni ezt a kollagént a bőrben. Mivel a kollagén az ásványi anyagokat is megköti, nem meglepő, hogy nagy mennyiségben található meg a csont szilárd állományában is.”
Csakhogy ez nem olyan egyszerű: nem mindig hatékony, ha külsőleg vagy akár belsőleg extra kollagént viszünk be a szervezetbe. „Ez elég nagy fehérje, azaz hosszú fehérjelánc, ezért nem szívódik fel. Ha ezt a láncot felaprítják, akkor lehet hasznos, de ez nem úgy működik, hogy amit megeszünk vagy magunkra kenünk, az azonnal beépül, és megfiatalodik a bőrünk. Az viszont igaz, hogy ha az ember szájon át sok kollagént fogyaszt, annak lehet némi hatása a kollagénszintézisre, tehát a szervezet több kollagént állíthat tőle elő. A bevitt kollagén ugyanis aminosavakra bomlik, majd a felszívódott aminosavak, vagyis a kollagén építőelemei nagyobb mennyiségben lesznek jelen a szervezetben, így nagyobb arányban fog képződni a kollagén is.”
Fontos azonban, hogy nemcsak táplálék kiegészítőkből lehet bevinni ezt a fehérjét, a húslevesben és a kocsonyában is megtalálható például.