Nyomor Haitiban és Kubában, földrengés Venezuelában… Arra kevés 2026 nyarán a külföldi vendég… Hála az USA elnök Perzsiával {és más államokkal} szembeni, őrült, harcias-bombázós „külpolitikájának” az elmúlt hónapokban az égbe szöktek az energia árak. Mi autósok tankoláskor közvetlenül tapasztaljuk ezt. Thank You Donald! Drágult az utazás is… Idén Dániától Izlandig 25-45 százalékkal magasabb áron pihenhetünk, mint például hazánkban, avagy Dél-Európában. A spórolósok 2026 derekán is Portugáliába és Görögországba mennek nyaralni. Iván barátom Évával éppen Krétán évezik a napsütést! De a volt Jugoszlávia és Törökország strandjai, városai is kedveltek. Perceken belül befejeződik a tanítás az EU legtöbb tagállamában, s az ukrajnai és közelkeleti mészárlás miatt – részben – más desztinációkat választanak e hetekben a turisták.
Izrael után Dubaj, Kuvait, Irán stb. idegenforgalma is „bedőlt” és a Jordán Királyságba, Libanonba sem vágyakoznak a békés külföldiek. Tavaly – 2024-hez képest – 2,7 százalékkal több külhoni vendéget regisztráltak a Nato-tagállam Török Köztársaságban. A 64 millió turista zöme Nyugat- és Közép-Európából látogatott oda. Ám a tartós közel-keleti válság miatt megtorpant a beutaztató turizmus a Földközi-tenger egyes tájain. Idén sokan sztornózták foglalásaikat és a német Külügyi Hivatal {AA} sem javasolja, hogy polgárai az Irakkal, Iránnal, Szíriával szomszédos régiókba {Agrı, Igdır, Van, Şanlıurfa, Mardin, Sırnak, Hakkâri stb.} avagy Libanonba, Izraelbe, Palesztínába látogassanak.

