2025. január 02. (csütörtök) 15:42

Testmozgással az egészségesebb agyműködésért

idős

Egy 70 és 80 évesek körében végzett vizsgálatban a heti négy napi séta négy hónapon keresztül, kognitív javulást eredményezett. A testmozgás élesítheti a gondolkodást, és az agy egészségét megőrizheti az életkor előrehaladtával. Egy új tanulmány szerint ez akkor is igaz, ha korábban mozgásszegény életmódot folytattak. A felmérés alatt azok a 70 és 80 évesek, akik elkezdtek sportolni, köztük olyanok is, akik már tapasztaltak némi kognitív hanyatlást, javulást mutattak az agyműködésükben az edzések után.

„Úgy tűnik, hogy a testmozgás kulcsfontosságú” gondolkodási képességünk fenntartásában, sőt fejlesztésében az életkor előrehaladtával – mondta J. Carson Smith, a University of Maryland kineziológia professzora, a College Park-ban, a tanulmány vezetője.

Amint azt sokan kínos tapasztalatból tudjuk, ahogy öregszünk, egyre nehezebben emlékszünk a nevekre, vagy arra, hogy hol parkoltuk le az autót, vagy hogy ma reggel vettük-e be a vitamint, vagy tegnap?

A kutatások szerint ez a hanyatlás részben azért következik be, mert az agy szerkezete és funkciója idővel elkophat. A neuronok gyengülnek vagy elhalnak, és az egyes neuronok, valamint az agyon belüli szélesebb sejthálózatok közötti kapcsolatok elsorvadnak.

Smith és kollégái 33, 70-es és 80-as éveiben járó önkéntest toboroztak, akiknek körülbelül a fele enyhe kognitív károsodásban szenvedett, ami gyakran megelőzi az Alzheimer-kórt. Mindenkinek egy sor fiziológiai és mentális tesztet kellett kitöltenie. Az egyikben a kutatók felolvastak egy rövid történetet, és megkérték az önkénteseket, hogy meséljék el. Egy másikban az önkéntesek csendben feküdtek egy funkcionális MRI-vizsgálat során, amely agyuk számos részén elektromos aktivitást mutatott ki.

Ezt követően az önkéntesek fele – köztük néhány enyhe kognitív zavarral küzdő – elkezdtek hetente négyszer 30 percet sétáltni egy edzőteremben felügyelet alatt. A többiek inaktívak maradtak. Négy hónap elteltével mindenki megismételte az eredeti teszteket. A gyakorlatozók, még azok is, akiknek enyhe kognitív károsodása volt, jobb eredményt értek el a kognitív teszteken, az ülő önkéntesek nem.

Ami még érdekesebb, hogy az edzők agya megváltozott. A vizsgálat előtt az idősebb önkéntesek agyi szkennelései többnyire gyenge vagy szórványos kapcsolatokat mutattak a főbb agyi hálózatok között és azokon belül. Négy hónapos edzés után a vizsgálatok azt mutatták, hogy az agyi kapcsolatok erősebbek lettek, mint korábban, ami jobb gondolkodást eredményezett.

„Szerintem ennek biztatónak kell lennie, különösen azoknak az embereknek, akik aggódhatnak amiatt, hogy az agyuk kezd eltompulni” – mondta Smith. Vizsgálatában még az egykor ülő, aggasztó kognitív hanyatlás jeleit mutató idős emberek is javították agyuk kapcsolatait és gondolkodását mindössze heti néhány órás sétával.

De az eredmények azt is sugallják, hogy még bölcsebb lehet, ha fiatalon kezdenek el sportolni. Egérkísérletek szerint a fiatal egerek valószínűleg egészséges idegsejtekből és kapcsolatokból „kognitív tartalékot” építettek fel, többet, mint az inaktív állatok, amelyek jól szolgálták őket öregedésük során – mondta Henriette van Praag, a Florida Atlantic University orvosbiológiai tudományának docense, az egér tanulmány vezető szerzője.

„A tudomány állását figyelembe véve azt mondanám, hogy valószínűleg jó ötlet a fizikai aktivitást folytatni fiatalkorban, és folytatni a közép- és idősebb korban is” – mondta Russell Swerdlow, a neurológus professzor és a Kansas-i Alzheimer Egyetem igazgatója.

Még több életmód…