2026. június 28. (vasárnap) 18:25

Civilek a Fertő-tavi strandon

Nyolc év után újra beléptek civilek a Fertő magyar oldalán az egykori strand területére. A lakatot átvágták, a kaput kinyitották, és Udvaros Dorottyával az élen a vízpartig sétáltak. A környezetvédők nagy sikernek könyvelték el a szombati akciót, bár az csak szimbolikus.1989. június 27-én a Sopront Klingenbachhal (Kelénpatak) összekötő 84-es főúttól nem messze, az akkori műszaki határzár egy pontján Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter jelképesen átvágta a vasfüggönyt. Ez a történelmi esemény nyitotta meg az utat a két hónap múlva megtartott Páneurópai Piknik előtt, ami már jelentős rést ütött a vasfüggönyön, és a berlini falból is kiütötte az első téglát.

Erre a pozitív üzenetű napra szervezett eseményt, a Fertő juniálisát a Fertő tó Barátai Egyesület, a Greenpeace, a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége és az aHang. Az volt az üzenet, hogy itt is fel kellett oldani az elzárást, falat kellett – ha nem is ledönteni – újradefiniálni, drótot átvágni, még ha képletesen is, miután nyolc évig nem lehetett lemenni a partra.„A győzelem kapujában vagyunk!” – mondta dr. Rodics Katalin kutató-biológus, Greenpeace nagykövet annak a közel százötven embernek, akik szombaton az embertelen hőség ellenére elmentek a helyszínre. Elsősorban azokhoz a helyiekhez szólt, akik a Fertő lezárása és a természetet károsító gigaberuházás ellen felemelték a szavukat, és akikhez a Greenpeace is csatlakozott.
A környezetvédőkkel érkezett Udvaros Dorottya, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész is, aki korábban is felszólalt a Fertő tó ügyéért. Rodics Katalinnal együtt még perbe is fogták fecskementő akciójuk miatt. Négy évig voltak vádlottak a perben, mire megszületett a felmentő ítélet.

Még több ITTHON…