2026. június 25. (csütörtök) 04:54

Egy izraeli tanács

Arie Yom-Tov a ’80-as évek végén kezdett Magyarországon dolgozni, akkor még csak magyar partnerrel lehetett vállalkozást indítani, és az emberek nem beszéltek angolul. Azóta sokat változott az ország, és Yom-Tov most ismét fordulópontot lát. A Spirit FM műsorában Novák Andrással beszélgetve párhuzamot vont Izrael és Magyarország között: hasonló lélekszám, hasonló Nobel-díjas arány – Magyarországnak 16, Izraelnek 15 –, és mindkét ország gazdaságilag viszonylag fiatal.

Izraelben 2013-ig nagyjából 10 nagycsalád uralta a bankszektort, az energiaipart, az ingatlanpiacot és a médiát egyszerre. „Megengedtük nekik, mint a gyerekeknek – és megcsinálták. Nem haragszom rájuk, de hiba volt” Izraelben 2013-ban tőkekoncentráció-ellenes törvényeket fogadtak el, amelyek megtiltják, hogy ugyanaz a személy vagy csoport egyszerre legyen banktulajdonos, ingatlanpiaci szereplő és kereskedelmi vállalkozó. Az érintett családoknak 3-5 évet adtak a portfólió szétválasztására.

„Az Ofer családban a testvéreknek is el kellett osztaniuk egymás között a vagyonelemeket. Nem volt boldog tőle senki, de a törvény fair volt velük szemben is” – mondta Yom-Tov, hozzátéve, hogy a törvény bevezetése óta jól működik a rendszer. Magyarország számára hasonló szabályokat javasol: az állam tartson meg ún. aranyrészvényt stratégiai cégekben, hogy megakadályozza, hogy azok ellenséges kézbe kerüljenek. Példaként a 4iG-t hozta: ha az államnak nincs döntési jogot biztosító részesedése, bármi megtörténhet a céggel.

Yom-Tov szerint a forint jelenlegi ereje nem a gazdasági teljesítmény, hanem a remény értékelése. „A piac a reményt értékeli. A remény körülbelül 20 százalékot tesz ki az összértékből – és a pesszimista várakozások ugyanennyivel csökkenthetik azt.” Hangsúlyozta: ez csak addig tartható, amíg az intézményi reformok valóban megvalósulnak.
Ha tanácsot adhatna a magyar gazdaságpolitika vezetőinek, Yom-Tov két területre összpontosítana: az oktatásra és az IT-szektorra. Magyarországnak nincs aranya, nincs olaja – de van szellemi tőkéje és erős tudományos hagyománya. Erre kellene építeni.

Még több ITTHON…