2024. szeptember 08. (vasárnap) 04:00

Paks – Francia kapcsolat

Újabb területekre terjeszti ki együttműködését az Energiaügyi Minisztérium és a francia Framatome. Szeptember 12-én, Budapesten. Lantos Csaba energiaügyi miniszter és Bernard Fontana, a francia Framatome elnök-vezérigazgatója egyetértési megállapodást írtak alá a kétoldalú együttműködések elmélyítéséről. Elsőként a Telex írt arról, hogy Orbán Viktor Kötcsén arról beszélt, hogy Magyarország francia nukleáris üzemanyagot, vagyis dúsított uránt is vásárolhatna a jövőben. A Portfolio hamarosan már arról írt, hogy már akár szeptember 12-én megszülethet erről egy szándéknyilatkozat. A téma részletesebb elemzését pedig ebben a Telex-cikkben olvashatja.

A mostani közleményből kiderül, kibővíti és magasabb szintre emeli fennálló kapcsolatait a nukleáris ipar meghatározó nagyvállalatával a kormány. A Framatome szaktudása akár a meglévő blokkok üzemidő-hosszabbításában vagy a következő generációs technológiák meghonosításában is hasznosulhat Magyarországon.
A tárca jogelődje és a világcég hazai leányvállalata 2021 végén fűzte szorosabbra kapcsolatát az atomenergia békés célú hasznosításában. Az új megállapodás ezt a kooperációt az atomerőművek hosszú távú üzemeltetésével és üzemanyag-ellátásával összefüggő közös munkával egészíti ki. E változás indokolja a szélesebb körű gazdasági, műszaki, szervezési ismeretekkel rendelkező anyavállalat közvetlen bevonását.
„Magyarország tartósan kiemelt szerepet szán a klímabarát, fenntartható atomenergiának a nemzeti energiamixben. A Framatome világszerte elismert képességei hasznosan támogathatják az Energiaügyi Minisztériumot a kis moduláris reaktorok (SMR technológia) alkalmazhatóságának, előnyeinek körültekintő feltérképezésében is”– mondta el Lantos Csaba.A Telex úgy tudja, hogy szeptember végén egy magas rangú francia küldöttség több kormánytaggal is tárgyalni fog.

Jávor Benedek, a Párbeszéd európai képviselője a bejelentés után úgy értékelt, hogy a Framatome-mal ma megkötött megállapodás a Paks II. projekt bedőlésének beismerése, de a Paks I.-ben használt orosz fűtőelemek kiváltása helyes és szükséges lépés.Jávor szerint a kormány belátta, hogy miután a többi, orosz típusú atomerőművet működtető EU-tagállam megállapodott az erőművek orosz fűtőelemeinek kiváltásáról, elhárultak azok az akadályok, amelyek miatt az Európai Unió eddig tartózkodott a Roszatom szankció alá vonásától. Márpedig, ha ez megtörténne, akkor a képviselő szerint végleg kútba esik a paksi bővítési projekt is.

Még több ITTHON…