A lítium meglehetősen drága fém, s mellesleg az akskumulátorgyérztás fontos alapanyaga. Ha a Mol valóban gazdaságosan kinyeri a pusztaföldvári vízből, akkor a szakértők szerint is nagyot kaszálhat. Ez azonban még a jövő zenéje, s állítólag több, mint 10 milliárdos befektetésre van szükség.
A föld alatti, pusztaföldvári vizekből nyerné ki lítiumot a Mol. Az alkálifémet az akkumulátorgyártás mellett, az üveg-előállításban, és repülőgépiparban is fel lehet használni. A szénhidrogén-kitermelésnél már egyébként is felszínre hozott vizet hasznosítják majd a lítium kinyeréséhez, amely folyamat körforgásos és jóval környezetbarátabb lesz, mint a világban jelenleg alkalmazott bányászati eljárások.
Az Indexnek elárulták a Mol szakemberei, hogy lítiumkitermelési próbaprojektet indít. Pusztaföldvár, 1400 lakost számláló Békés vármegyei falu. A település azért is különleges, mivel vizeiben olyan a lítiumkoncentráció, hogy érdemes megpróbálni leválasztásos technológiával kinyerni belőle az alkálifémet, mondta Schubert Archibald, a Mol kutatás-termelési igazgatója.
A Lítium-Projekt előkészítése 2019-ben kezdődött, vízminták elemzésével. Ekkor jöttek rá, hogy a pusztaföldvári lelőhely bővelkedik az alkálifémben. Mind csoportszinten, mind a Mol kutatás-termelés divíziója részéről több csapat dolgozott együtt, hogy a próbaprojekt elindulhasson.