2024. november 21. (csütörtök) 18:02

Szijjártó megbolondult?

Szijjártó ismét nem hazudtolta meg magát, Brüsszelben az uniót és az USA-t szidta és Kínát védte. Vajon néha rádöbben-e, hogy Magyarország melyik oldalon áll, milyen szövetségeknek tagja? Előbb-utóbb szabályosan kitessékelnek bennünket az Európai Unióból és a NATO-ból is, ha a magyar kormány vezetői így folytatják. Ha ez a cél, akkor fölöttébb jólteszik a dolgukat, de ez lenne az a történés, amit már a fideszes szavazók gyomra se venne be, saját jól felfogott érdekükben. Az pedig már hab a tortán, hogy ő beszél korrupcióról, amikor Magyarországon leginkább ezzel jellemezhető a 13 éve regnáló kormány. Brüsszelben valóban rajta kaptak néhány politikust, de ők vagy börtönben csücsülnek, vagy jeladó van a bokájukon. Ott ugyanis működik az ügyészség.

A magyar külügyminiszter „Brüsszelt” vádolta azzal, hogy károkat okoz az európai gazdaságnak, az Európai Parlamentet pedig a világ legkorruptabb testületének nevezte. Az uniós külügyminiszterek gazdasági formációja találkozott Brüsszelben, hogy az EU-USA és az EU-Kína együttműködések állását tekintse át. A tárgyalás szünetében Szijjártó Péter a kormánypárti médiának nyilatkozva komolyan bírálta az uniós kereskedelempolitikát. Hibás megközelítésnek nevezte, hogy kockázatként és fenyegetésként tekintenek Kínára az uniós fővárosokban, amikor a gazdasági együttműködés kerül elő.

Mi, magyarok másként vagyunk ezzel– jelentette ki, azzal érvelve, hogy az együttműködésből sok hasznunk származhat. Utalt arra, hogy tavaly a világ GDP-jének 18 százalékát adta Kína, az EU pedig csak 17 százalékát, holott néhány éve még lényegesen nagyobb szelet jutott az európai gazdaságnak. Majd rákanyarodott a szankciós politikára, mivel a legújabb, 11. szankciós csomagban – amelyet Magyarország blokkol, mert az ukránok szégyenlistára tették az OTP-t – szerepel nyolc kínai vállalat. A kínai cégekkel szemben azért akar az EU büntetőintézkedéseket alkalmazni, mert megsértették az Oroszországgal szembeni szankciókat és tiltólistára helyezett európai termékeket szállítottak Moszkvának.

Ne legyenek a szankcionáltak között kínai cégek, ne okozzon az Európai Bizottság további károkat azzal, hogy az EU-Kína gazdasági együttműködésnek adnak még egy pofont– mondta erre Szijjártó. Majd az Egyesült Államokban bevezetett „patrióta inflációcsökkentési törvényt” méltatta, de figyelmeztetett, hogy ez jó az amerikai, de rossz az európai cégeknek. Ezért szerinte olyan intézkedések kellenek, amelyek viszonossági alapon a tengerentúli vállalatokat sújtják.

Az európai cégek érdekeit kell érvényesíteni, a Bizottság hozzon létre tükörintézkedéseket, hogy ezzel az európai cégeket hozzák versenyhelyzetbe– jelentette ki. Végül arra a kérdésre, hogy mi a véleménye arról, hogy az Európai Parlament egy jövő heti határozatban várhatóan kimondja, Magyarország alkalmatlan az uniós elnökségre, ezt mondta: „Nem gondolom, hogy a világ egyik legkorruptabb testületének komolyan kellene venni a véleményét egy olyan ügyben, amihez semmi köze sincs.″

Még több ITTHON…