2024. szeptember 08. (vasárnap) 04:35

Szoboszlai – Százmilliókat kapnak a magyar klubok is

A hazánkban szolidaritási mechanizmus néven ismert eljárás jóvoltából Szoboszlai Dominik két magyarországi nevelőegyesülete, a Főnix Gold FC és az MTK Budapest is részesül a Liverpool által az RB Leipzignak fizetett hetvenmillió euróból.

MENNYI AZ ANNYI? Szoboszlai Dominik liverpooli szerződtetésekor a pénz mindig szóba kerül. 70 millió euró, napi árfolyamon mintegy 26.2 milliárd forint a transzferdíj, amelyet az angol klub az RB Leipzignek kifizet, ugyanakkor nem a teljes összeg marad a Bundesliga előző kiírásának bronzérmesénél.
A tehetséges játékosok ingyen megszerzése, avagy a ,,lerablások” miatt néhány éve pontos meghatározás szerint zajlik a díjazás, a szerződtetett játékos korábbi klubjai igényt tarthatnak bizonyos összegre – nálunk szolidaritási mechanizmus néven ismert az eljárás. A lényege egészen röviden: minden átigazolást pecsét hitelesít, és a profi szerződés esetén pontosan megszámolják, a futballista hány napot töltött egy adott klubban gyerek-, illetve fiatalkorában – a pecsét mutatja az érkezés és a távozás időpontját. A gyakorlatban tehát úgy néz ki, hogy miután a 70 millió euró megérkezik Liverpoolból a lipcseiek számlájára, a német klub a meghatározott összegeket „továbbküldi” Szoboszlai Dominik korábbi állomáshelyeire. Az átigazolási díj öt százaléka illeti meg a nevelésben részt vevő, avagy a játékost 12. és 23. életéve között foglalkoztató egyesületeket, közöttük oszlik el a jelen esetben 3.5 millió euró (hozzávetőleg 1.3 milliárd forint). A 12. és 23. születésnapja között a születésnapjától kezdve, napi bontásban kell számolni az összegeket a következő évfordulóig, és ezen napok arányában folyósítják a pénzt. A 12. és 15. életév között öt-öt százalék, míg a 16. és 23. életév között 10-10 százalék jár, amennyiben a teljes évet az adott klubban töltötte a játékos.
Közismert, hogy a legdrágább magyar futballista az édesapja által létrehozott Főnix Gold FC neveltje. Tizenkettedik születésnapjának idején már a székesfehérvári utánpótlásműhelyben futballozott (2007 novemberétől tartozott a klub kötelékébe), s míg idehaza pallérozódott, egy évet, a 2015–2016-os bajnoki évadot az MTK Budapest játékosaként töltötte (2015. augusztus 31-től 2016. július 29-ig). Akkor arról lehetett hallani, hogy bár a Ferencváros is érdeklődött a tehetséges játékos iránt, már szó volt róla, hogy legfeljebb egy évről lehet szó, mert Salzburgban már várják, a zöld-fehérek érthetően hosszabb távra terveztek volna vele. Az adatbank szerint Szoboszlai Dominik már a 15. születésnapja előtt az U17-es bajnokságban is játszott, Schäfer Andrással, a Főnixből jól ismert Bolla Bendegúzzal, a ma kecskeméti Szuhodovszki Somával egy csapatban. Az MTK két korosztályban is szerepeltette, az U17-es együttesben 13 bajnokin négy gólt szerzett, az U16-os gárda tagjaként 14 bajnokin 15 gólt ért el.
De a konkrét példánál maradva: a hatályban lévő előírások alapján ez a csaknem egy esztendő, azaz a 332 nap több mint 159 ezer eurós (csaknem 60 millió forint) bevételt jelent az MTK-nak, amíg Szoboszlai Dominik az egyesületben futballozott, még nem töltötte be a tizenhatot, ennélfogva csupán az ötszázalékos besorolás alapján részesül a szolidaritási összegből. A Főnix Gold FC az első időszakban 1039 napig nevelte az immár 32-szeres felnőttválogatott kiválóságot, amiért mintegy 498 ezer eurót, majd miután visszatért a klubba, 88 nap nevelés után 42 ezer eurót kap. Mivel 2016. október 25-én töltötte be a tizenhatot, onnantól már tízszázalékos besorolás alapján kalkulálhatók a díjak, tehát a 2017. március 28-ig eltelt 154 nap miatt további 147 671 euróra számíthat a Főnix – az egyesület összesen tehát mintegy 688 ezer eurót (csaknem 257 millió forint) realizálhat.
A 70 millió eurós díjnak nem része a menedzser jutaléka, amely külön megállapodás kérdése. Az UEFA iránymutatása szerint a transzferdíj hat százaléka lehet, de a felek közötti egyezség szerint ettől el lehet térni. A menedzseri jutalékról, támpontot adhat a Premier League vizsgálata is. Az FA adataiból kiolvasható, hogy 2022 februárja és 2023. január 31. között az angol élvonal egyesületei 318 millió fontot fizettek ki a labdarúgók képviselőinek – a Manchester City 35 milliót fordított ilyen jellegű kiadásra csak Erling Haaland átigazolása során. Az ez idő alatt 21 labdarúgót szerződtető Chelsea a második a listán, átlagosan 2.06 milliót adott ki a menedzsereknek. A Liverpool az ügynöki díjak tekintetében a harmadik (33.7 millió font), így szinte biztosnak vehetjük: szép összeg kerül a Szobosz­lai Dominikot képviselő EM Sports Consulting ügynökség kasszájába.

Még több sport…