2024. december 03. (kedd) 18:23

A Berliner Dom varázsa

Berliner Dom

Közép-Európa egyik legnagyobb átmérőjű kupolájával dicsekvő egyházi épülete a német fővárosban található. A Berlini Dóm a legendás Múzeum-sziget monumentális, szakrális büszkesége; evangélikus misék, búcsúztatók, házasságkötések, keresztelők, divatos helyszíne.
Ön is betérhet 10 €urós belépődíj ellenében.
A Spreehez ellátogató magyar turista a Brandenburgi kaputól rövid sétával, az Unter den Lindenen juthat el a zöld kupolás, aranyozott kereszttel ékesített Berliner Domhoz, a germán „Hauptstadt” legméretesebb egyházi komplexumához. A császári korszakban, 1894 és 1905 között, Julius és Otto Raschdorff tervei alapján emelt, folyóparti italo-reneszánsz stílusú dóm főhajója hajdan közel két ezer hívőnek biztosított ülőhelyet. Túlszárnyalva ezzel a 18. század derekán átadott – közeli – Staatsoper befogadóképességét. A nácizmus végnapjaiban közös sors jutott a meseszép operaháznak és Kelet-Berlin impozáns templomának. De, míg a zene
fellegvárát a kommunista kulturpolitikusok a háború után renoválták, addig Hermann Göring 1935 tavaszi frigyének helyszíne – ara: Emma, tanú: Adolf – csak a két német állam összeolvadása után, a 90-es évek elején született újjá.
Nem öröm, de láttam még kiégve, üresen tátongva, reménytelen állapotban Raschdorff apuka és mérnök fia gyönyörű alkotását. Az effektív helyreállítási munka állítólag tizennyolc esztendőt vett igénybe. Tény, hogy bonni segítséggel, a berlini fal leomlása után nyitotta meg ismét kapuit a szobrokkal díszített, körerkélyéről pazar panorámát nyújtó dóm. Altemplomában I. Frigyes porosz uralkodó és hitvese Sophia Charlotte, továbbá II. Frigyes Vilmos király és más hírességek nyugszanak. Naná, hogy a keletnémet állampárt, a NSZEP sem (a fél évszázada elhunyt) Walter Ulbricht, sem utódja, Erich Honecker idején nem erőltette az gigantikus épület renoválást.

A jó három évtizede régi funkciójának és a híveknek visszaadott, zöld patinás – 30,7 méteres belső átmérőjű kupolás – aranyozott keresztes szentély 2023 májusában is mágnesként vonzza a bel- és külhoni turistákat. Ők régen szerény, ma 6,50-10,00 €urós belépődíj ellenében orgonaszó mellett bámészkodhatnak a márványoszlopos, hatalmas bazilikában. Szimbolikus jelentősége volt, hogy a Berliner Dom újraavatásakor Bonnból dr. Helmut Kohl (1930-2017) akkori szövetségi kancellár, a háborúban szeretett bátyját elvesztő kereszténydemokrata politikus volt a díszvendége (a fővárosi rangjának visszanyerésére akkor még csak várakozó) Spree-metropolisz ünnepségének.