Bécs az a város, amit még mindig nem ismerek, miközben tucatnyiszor jártam az osztrák fővárosban, de vagy átutazóban álltunk meg egy kávéra vagy egy eseményre érkeztem. Széchenyi évfordulóra Döblingbe, koncertre a magyar nagykövetségre, főszerkesztői értekezletre, amikor egy német kiadónál dolgoztam, ATP tenisz versenyre vagy éppen a Duna-napokra, amely egy csülkös vacsorával záródott Grinzingben.Így aztán ismerem is Bécset, meg nem is, de végre érdemes volna 3-4 napot eltölteni a császár városban, hogy úgy kiismerjem, mint Londont, Berlint, Rómát vagy Párizst.
Most volt szerencsém egy napig Bécsben kóborolni, miközben a Hungarikonok kiállításra voltam hivatalos a Collegicum Hungaricumba. Ám a kiállítást csak este hatkor nyitották meg, így volt időm egy 8500 lépéses sétára. Ja, a telefonos pedométer pontosan közli, mennyit gyalogoltam, így ellenőrizhetem, hogy a kardiológus által ajánlott 5 ezer lépést megtettem-e. Kedden megvolt. Végigmentem a Duna csatorna partján, majd a Rotenturm utcán végig és aztán a Stephansdom után a Kartner Strassen tovább, hiszen az Albertina múzeumba akartam eljutni. Választanom kellett a Belvedere és az Albertina kastély közül, s a séta miatt az utóbbi győzött, vagyis Monet és Picasso, amely állandó kiállításuk.A Klimt képeket is szívesen megnéztem volna, egyébként láttam a Kartner strasszén egy Klimt boltot, ahol a töltőtolltól a neszesszerig minden megvolt, de ahogy John Lennon mondta, mindenki az eredetit szeretné látni és persze nem a körítést.
Az Albertina bizonnyal az egyik legszebb Habsburg palota, és a világ egyik leggazdagabb művészeti múzeuma, a francia impresszionizmusból, a német expresszionizmusból, és az orosz avantgárdból verhetetlenek. Picassónak külön terme van, ahol a korai kubista képeitől az utolsó korszakáig számos jelentős műve látható. Persze, kiváncsi lettem volna a Dürer és Leonardo rajzokra is, de már úgysem érzékeltem volna semmit. Egy napra a Monet-Picasso is túl sok volt.
A bécsi operaház is szép, de az Andrássy úti palota még szebb.És éppen a napokban, március 8-án mutatta bee a Volksoper a Csárdáskirálynőt.Szilviát kettős szereposztásban Annette Dasch és Ursula Pfitzner játsszák, bár ezek a nevek nekünk semmit sem mondanak. Ha nem akarunk túl sok időt elvesztegetni a hasunkra, (márpedig én sajnáltam volna), és szeretjük a tenger gyümölcseit, akkor a Nordsee most is nyerő és nem is túl drága.
A Hungarikonok és Worldikonok kiállítás is megér egy misét és hírét is vette a magyar és osztrák közönség, mert telt házzal nyitott. Kárpáti Tamás gyűjteménye éppen 15 éve itt kezdte meg nemzetközi karrierjét, s most 55 alkotással tért vissza, a 6:3-as meccs sípját Bohus Zoltán álmodta üvegbe, Orosz Istvánt és Szyksznian Wandát Vasarely papírvirágai ihlették meg, Molnár C. Pál fametszetét Körmöczy Zsuzsa Roland Garroson viselt fehér szoknyája keretezte be, s Kahlo ecsetjét és Botero palettáját is láthattuk. Ezek a művek ugyanis a hírességek egy-egy tárgyai alapján készülnek, a legjobb magyar kortárs művészek keze által.Kárpáti nagy gyűjtő, hol ő keresi a tárgyakat, hol meg őt keresik meg és immár 200 ikonnak a gazdája.