2024. szeptember 16. (hétfő) 20:57

„Berlin inkább földrész, mintsem város”

Pergamon Múzem

A címbeli idézet Ludwig van Beethoventől {1770-1827} származik. A ma is népszerű zeneszerzővel 2023-ban is egyetérthetünk! Amint már többször papírra vetettem, kevés európai főváros ment át olyan látványos építészeti, kulturális, politikai és társadalmi változáson az elmúlt jó három évtizedben, mint Berlin. Akik még sohasem, avagy csak a fal, ’89 novemberi megrepedése előtt jártak a megosztott metropoliszban, azok éppúgy egy barátságos világvárost fedezhetnek fel maguknak a 21. században, mint akik a 90-es években már belekóstoltak az újraegyesült Németország hangulatába. Az ukrán és más menekültekkel együtt közel 4 millió polgárnak otthont adó Spree-cityben, napjainkban is nehéz úgy barangolni, hogy ne látna az ember percenként gigantikus darukat.

Pedig már a koronajárvány kirobbanása előtt átadták a forgalomnak a 27 millió légiutas fogadására alkalmas, Willy Brandt nevét viselő új nemzetközi repteret (BER). És szélesre tárhatta kapuit a muzsika szerelmesei előtt a 18. századi renovált Staatsoper is. Az Unter den Linden alatt folyó metróépítkezés szintén befejeződött és a Humboldt Forum felavatása is megtörtént. S mi újság a Múzeum-szigeten? Időben szólok a Berlinbe készülődő magyar turistáknak, hogy a Pergamon Múzem névadó, monumentális oltára csak 2023. október 23-ig látogatható. Azután jó három évig restaurálják e remekművet, mely II. Eumenész király uralkodása alatt, Kr. e. 2. század első felében épült Kis-Ázsiában (Pergamon város várhegyén).
Olvasom, hogy „az oltár 35,46 méter széles volt, és 33,40 méter mély, egyedül csak a lépcső ebből 20 méter. A lábazatot dombormű díszítette, amely a gigászok harcát ábrázolja a görög istenek ellen…” A múzeum tervezett teljes felújítása 2037-ig tart. Így hatvan felett nem várom ki azt az időpontot, már most nyáron „pergamonozom” egy hatalmasat! A közeli Alexanderplatzot viszont jobb elkerülni e hetekben, mert gigantikus építkezés zajlik ott – összekuszálva a közlekedési forgószínpad szürke hétköznapjait. Budapest testvérvárosa tehát ma is átalakulóban van, a hagyományokat ápolva keresi jövőbeni arculatát.