2024. szeptember 16. (hétfő) 21:05

Blond-Bart Európában és az USA-ban

Mitagadás 2024-ben sem hemzsegnek a magyar sztárok Andy Vajna hajdani, amerikai „vadászmezején”. Bezzeg a K. und K. zajos színpadain és néma filmjeiben rutinra, szaktudásra szerttevő, minden szempontból nagyétvágyú, {141 esztendeje született} Szőke Szakáll, mint Blond-Bart kezdte meg hódító útját az angol nyelvterületen. Hátat fordítva a Hitler és Horthy, Marika Rökk és Honthy Hanna nevével fémjelzett közép-európai porondnak, 1940-ben a Flórián című tengerentúli produkcióban debütált. Amit a Tavaszi parádé és a Térj vissza szerelmem című mozik követtek, megcsillogtatva a magyar emigráns humorát, átváltozó képességét. Az 1942/43-as Casablanca előtt további hét amerikai alkotásban állt a kamerák elé a hatvan esztendős művész. A béke beköszöntével a San Antonio és Dolly nővérekben láthatta 1945-ben a közönség. Szőke Szakáll fogyatkozó energiával még számos fekete-fehér filmben szerepelt. Legutolsó munkája a ’48-as Románc a nyílt tengeren volt. Korábban az öreg kontinensen is sztár volt…

Kaliforniában, a Forest Lawn Memorial Parkban 1955-ben kísérték utolsó útjára Grünwald Jakabot, akit a világ a jó nyolc évtizede bemutatott Casablanca című, fekete-fehér filmben ismert meg. G. J. alias Szőke Szakáll Budapesttől Hollywoodig ívelő pályafutása ma is tartogat meglepetéseket! A moziközönség Grünwald Henrik kőfaragó tehetséges fiát, a Gerő Jenő néven kiplakátolt színészt az első világháború alatt forgatott Suszterherceg, valamint Az újszülött apa és A dollárnéni című filmekben láthatta először. Az Osztrák-Magyar Monarcia végnapjaiban a Modern Színpad Cabaret-jában tapsolhattak neki. Majd 1917-ig a Sörkabarénak volt a művészeti vezetője Szőke Szakáll. Akit 1919 elején megválasztották a pesti Kristálypalota igazgatójának. A trianoni tragédia idején fellépett a Fekete Macska Kabaréban és a Télikertben is. Bécs és Berlin publikuma szintén szórakoztató műsorokban kacaghatott a pufók magyar bohém poénjain az „arany huszas években”.

A mozihoz sem lett hűtlen a Duna és a Spree között ingázó sztár. Felbukkant többek közt a vásznon a Ha a fiatalság szíve beszél (1926, Wenn das Herz der Jugend spricht) és A világ visszafojtja lélegzetét (1927, Da hält die Welt den Atem an) és más német, néma produkciókban is. Sőt ötletgazdaként, forgatókönyvíróként is számíthattak a közép-európai filmesek Szőke Szakállra, mígnem a fasizmus terjedésekor előbb Angliába költözött, majd 1940-től az Egyesült Államokban élt.

Kertész Mihály (Michael Curtiz) Kaliforniában osztotta rá az Oscar-díjas Casablanca főpincérének szerepét. Carl felejthetetlen teljesítményt nyújtott Ingrid Bergman és Humphrey Bogart oldalán. Aztán még tucatnyi hollywoodi celuloid alkotásban. Az öreg kontinensen az egy évszázaddal ezelőtt született Vonósnégyes című kabaréjelenete maradt tán a legemlékezetesebb a magyar rajongók számára. Szőke Szakáll (1883-1955) élete utolsó esztendeiben már nem forgatott. A legendás színész röviddel 72. születésnapja után hunyt el Los Angelesben.