A 85 éve elhuny „Leninné” és a 111 esztendeje született hajdani, szociáldemokrata (SPD) bonni kancellárban, Willy Brandtban (1913-1992) közös, hogy sokat éltek hazájuktól távol. S több nyelven társalkodtak, kommunikáltak, akcióztak. {Tévednek, akik azt hiszik, hogy a Krupp Hadiművek büfésnője volt Krupszkaja asszony…Óh, nem!} Vlagyimir Ijics Lenin (1870-1924) majdani hitvese korát megelőzően művelt volt – értelmiségi pályára lépett. Nagyezsda Konsztantyinova Krupszkaja (1869-1939) édesanyjához hasonlóan a pedagógusi hivatást választotta. „Leninné” oroszon kívül jól beszélt lengyelül, németül, franciául és angolul is. Így a – tartósan svájci emigrációban tartózkodó – házaspár levelezését, s az Iszkra című lap kiadását is nagyban segítette az asszony sokoldalúsága. A nácik elől Skandináviába menekült Brandt norvégul és angolul is megtanult, ám Leninékkel sohasem találkozott – más generációhoz tartozott!
Rozalia Luksenburg – a Német Birodalom alapításának évében – 1871-ben született. Az európai munkásmozgalom és marxizmus 1919-ben meggyilkolt kiemelkedő alakja Rosa Luxemburg néven tett szert nemzetközi ismertségre. A latin és ógörög alapműveltséggel rendelkező baloldali nő a lengyelen és oroszon kívül németül és franciául is beszélt. Szeretett angolul olvasgatni, s egy flört kedvéért akár az olasz bókokat is megértette.
De evezzünk hazai vizekre! Az erdélyi Kohn család fia, a kolozsvári egyetem diákjaként magyarosította Kun Bélára a nevét. A K.und K. hadsereg katonája az orosz fogságban nem csak a szláv nyelvet, hanem a bolsevik eszméket is elsajátította. A németül és angolul is megtanult kommunista agitátor a második világháború előtti, sztálini tisztogatás áldozata lett. A darabjaira hullott Szovjetunió legnagyobb utódállama, Oroszország élén 2024-ben is Vlagyimir Putyin áll. Az Ukrajna lerohanása miatt a nyugat kritikájának kereszttüzébe került, szankcionált moszkvai elnök elődjeinél jobb nyelvérzékkel rendelkezik: német és angol tudását a nemzetközi porondon is sokszor bebizonyította már. Így van ezzel az EU legnépesebb tagországának korábbi kormányfője is. A tortáján júliusban hetven gyertyát elfújó Angela Merkel szeret és tud is, angolul, oroszul beszélni tárgyalópartnereivel. Utóda – hajdani pénzügyminisztere, alkancellárja – Olaf Scholz jó két és fél éve vette át a hatalmat az NSZK-ban. A szocdem-zöld-liberális koalíció stabilitásáról, sikerességéről megoszlanak a vélemények, ám az idegen nyelv tudásukra nem lehet panasz. A gazdasági tárca irányítója az angolon kívül dánul is beszél, a védelmi miniszter pedig oroszul is tanult Nyugat-Németországban.