2024. szeptember 20. (péntek) 20:46

„Rózsácska” repkedései

Mogyorósi Géza

Szerintem ott van a legtöbbet utazgató asszonyok tizes toplistáján dr. Ursula von der Leyen, aki {2019-ben a szavazatok többségét besöpörve} 2024-ig irányíthatja az Európai Bizottság munkáját. A csinos, sportos német politikusnő – a berlini védelmi tárca korábbi, kereszténydemokrata minisztere – kicsit haza is érkezett Brüsszelbe. Micsoda karrier! Ám erről, majd később. Most vessünk egy pillantást arra az újsághírre, mely szerint 2021-ben és 2022-ben „Rózsácska” 57 ízben vett igénybe „Privatjet”-et. A drága magánrepkedés indoka, hogy a koronavírus-járvány miatt seregnyi légijáratot töröltek, s a gépek egy részét garzsírozták.
(Pilóták, utaskísérők, földi személyzet tömegesen kerültek lapátra…) Miközben az észak-koreai dundi diktátor szeptemberben Oroszországban vendégeskedik páncélvonatjával, lehet, hogy Ursula fellélegezhet. Végre nem azzal foglalkozik a germán sajtó, hogy Brüsszel miért oszt milliárdokat a korrupt kijevi „fejedelemségnek”, miközben Budapest, Varsó hoppon marad… Ám lássuk, mióta mozog otthonosan a Belga Királyságban a 65 esztendős dáma?

Régen, mert már az édesapja is dolgozott az EU elődjénél a fővárosban: leánya ott született. Első iskolás éveit is Brüsszelben tötötte Ursula, 1971-ig. A franciául és angolul egyaránt kitűnően beszélő – későbbi – orvosnő, ma is szorgalmáról híres. Szóval politikus családból startolt a férje révén nemesi címmel büszkélkedő dr. Ursula von der Leyen karrierje. Igaz fiatalon előbb a régészettel, majd a közgadaságtannal kacérkodott – a londoni diákéletbe is belekóstolva. A 80-as években orvostudományt tanult Hannoverben: egyszerre lett friss diplomás és feleség. Heiko von der Leyen professzor 1986-ban vezette oltárhoz Usulát, aki hét gyermekkel, köztük ikrekkel ajándékozta meg vállalkozóként is sikeres férjét.

Mielőtt a CDU színeiben a berlini nagypolitika színpadán is felbukkant a törékeny asszony, négy esztendőt az USA-ban töltött az egyre gyarapodó von der Leyen família. A professzor Kaliforniában kutatott, dolgozott, neje szült, s még fényesebbre csiszolta angol tudását. Amit 2005-től dr. Angela Merkel legelső, nagykoalíciós kormányában kamatoztathatott. Washingtontól Kabulig és Londontól Moszkváig beutazta (hivatalosan) a világot. Legutóbb, mint a német védelmi tárca irányítója. A „Rózsácskának” – németül: „Röschen“ – becézett, immáron hét gyermekes kereszténydemokrata miniszter hat éves tevékenysége a Bundeswehr
„parancsnokaként” gyakorta került a kritikák kereszttüzébe. Ki a német hadsereg személyi és technikai állományának gyengítésével vádolta meg Ursula von der Leyent, ki a külsős „tanácsadók” sok tíz millió eurós honoráriumát firtatta. Nincsen Rózsi tövis nélkül… Ezért is érte váratlanul az EU-ban a képviselőket, hogy a fejük felett a csúcsjelőltek helyett „váratlanul” (az
anno 61. születésnapját ünneplő) Brüsszelben alig ismert asszony személyében egyeztek meg a kormány- és államfők.

Strassburgot – azokban a forró nyári napokban nevezhettük volna Stresszburgnak is! Szűk két hetes kampányolással sikerült meghódítania Ursulának az EU-t. Így szerény voksdiadalt aratva 2019. november 1.-től lehet mintegy 30 ezer munkatárs (és közel 500 millió polgár) főnöke „Rózsácska”. Az Európai Bizottság első női vezetőjére kemény kihívások vártak. A Brexittől az ukrán-orosz háborúig hosszú a lista! A magyar és a lengyel fővárost makacsul elkerüli, de Kijevtől Párizsig gyakran randevúzik.