2024. szeptember 20. (péntek) 13:48

Jövőpánik Csányi Vilmossal

Szerző:

Barát József-Csányi Vilmos

Cím:

Jövőpánik

Kiadó:

Open Books

„Életem során sokszor, sokan kérdeztek. Néha arról is, amihez egy keveset értek, molekulákról, halakról, kutyákról, emberekről, de sokféle egyéb dologról is.” Így kezdi Csányi Vilmos etológus a könyv bevezetőjében, aztán közli, hogy van egy Barátja, József, akivel jókat tud beszélgetni. És tényleg.

Csányitól napestig tanulhatunk, de az már a beszélgetőtárs érdeme, hogy a világunk nagy kérdéseiről izgalmasan, érdekesen mesél, tehet nem kell nagy levegőt vennünk, mielőtt kézbe vesszük a könyvet. Tutira megvilágosodunk, s  dinóktól eljutunk a a kütyükig, az információs káoszig.  És megdöbbenünk, hogyan fejlődik a világ, mert hát logika az nincs benne, nem lehet a jövőt megtervezni. „Az egyik ötletből atombomba lesz, a másikból Viagra. A harmadikból pedig nagy semmi.”

Csányi eltöprengett azon is, a dinoszauruszokat hogyan lehetne megváltoztatni. Hogyan lehetnének egy kicsit értelmesebbek, hogyan lehetne a fölösleges két kezüket okosabban felhasználni. Ám jött egy meteorit. Szerencsére volt egy mellékszereplő. Egy jelentéktelen kis patkány, amelyik ott szaladgált a gyanútlan dinók lába között, ügyet sem vetettek rá. „Na, abból lettünk mi ketten, akik most itt beszélgetünk a jövőről.”

Csányi szerint a Káosz a modern emberiség egyik legnagyobb problémája. Nem tudja kezelni a hétmilliárd mobil- telefont és a hatmilliárd komputert. Miközben azt gondoljuk, jaj de jó, ömlik a sok információ. De mi lesz az egyénnel, aki az hihetetlen mennyiségű adat javát nem is érti? „Amit megért, abban sem bízik, mert nem találja azt az embert, akinek mindent elhihet…”

A könyv címe nem véletlenül pesszimista, Csányi is az. Az etológus ugyanis tudja, hogy nincs meg a társadalomnak az a mechanizmusa, amely a hosszú távú jót tudná definiálni. Hiába a mesterséges intelligencia, a szupkerokos számítógép. Megkérdezhetjük tőlük, hogyan oldanák meg a klímaválságot. Két perc múlva megvan a válasz. Csökkenteni kell a szén-dioxid-kibocsátást, teljesen állítsuk le a szén- és olajtüzelést. „Ám ezt magunktól is tudjuk. Csakhogy abban a társadalmi rendszerben, amelyben élünk, ez nem működik.Egy masinától várjuk a megoldást? Ez illúzió…”