2024. szeptember 19. (csütörtök) 18:53

Merénylet Erzsébet királyné ellen

Szerző:

Niederhauser Emil

Cím:

Merénylet Erzsébet királyné ellen

Kiadó:

Corvina

Lassan négy évtizede annak, hogy a neves magyar kutató, Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár, megírta a tragikus sorsú Sisi halálának körülényeiről szóló munkáját. A 19. század második felében az öreg kontinens egyik legszebb hölgyeként, s legjobb női lovasaként számon tartott Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach (1837-1898) Münchenben jött a világra. Miksa József bajor herceg leánya korát megelőzően sportos volt.
Amennyire unta az udvari (hivatalos) ceremóniákat, annyira imádta a természetet és az egészséges életmódot. Ehhez azután is ragaszkodott Sisi, hogy az ifjú osztrák uralkodó, I. Ferenc József oltárhoz vezette. Szenzáció volt ez Európa szívében, ahol még élénken éltek az 1848/49-es véres forradalmak, szabadságharcok emlékei. Bécsben, 1854-ben unokatestvérével „Ferenc Jóskával” kötött frigyet a karcsú szűz.  A törékeny Erzsébet hercegnő már a következő esztendőben életet adott Zsófiának, majd 1856-ban Gizellának.
Az első – de sajnos nem egyetlen – komoly családi dráma 20 esztendősen érte a császárnét: tífuszban hunyt el 2 éves babája, Zsófi… Ma már tudjuk, hogy az 1858-ban világra jött Rudolf (Rezső) koronaherceg sohasem foglalhatta el a K. und. K. Monarchia trónját! A németen és magyaron kívül több nyelven is kommunikáló, gyakorta betegeskedő, elegáns Sisi – a poroszoktól 1866 nyarán elszenvedett (königgrätzi) vereség után  – az 1867-es Kiegyezést követően lett Magyarország királynéja.

A gyönyörű édesanya negyedik gyermeke, Mária Valéria éppen 155 esztendeje született a budai palotában. A „Kaiserin” már fiatalon is sokszor ült vonatra, hajóra: hónapokat töltött távoli tájakon – Korfu, Madeira, Itália, Oszmán Birodalom – s kedvenc gödöllői kastélyában. Genfben egy itáliai anarchista, Luigi Lucheni döfte le 1898 szeptemberében. Bécstől Budapestig milliók gyászoltak anno Erzsébetet. Ma Schönbrunntól Funchalig szerte a világban találhatók Sisi szobrok, emlékhelyek. A 61 évesen meggyilkolt egykori osztrák császárné, s magyar, cseh királyné Elisabeth halhatatlan. Seregnyi könyv, musical, színházi darab, film született titokzatos életéről. Én a pozsonyi születésű Niederhauser Emil (1923-2010), a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjának a 90-es években németül is megjelent kötetét olvastam el már többször! Önöknek is ajánlom!