Különleges sors – különleges személyiség – különös könyv. Raduly József a 100 Tagú Cigányzenekar vezetőjeként lett országosan ismert közéleti személyiség, a cigányság talán legismertebb szószólója. Miért éppen ő? Azért, mert a szinte kilátástalan nyomorúságban éppen úgy volt része, mint muzsikusként, „úri-cigányként” a jólétben. De mégsem a vele született zenei tehetség röpítette magasra, hanem sokféle tanulmánya: nem zenészként vált értelmiségivé. Igazi magasságokba jutott – de sohasem felejtette el azt a mélységes szegénységet, ahonnan indult. Ezért vállalta a cigányság politikai képviseletét: az álma, hogy minden törekvő, rátermett cigány fiatal is hasonlóan sikeres ember lehessen.
Ezért írta meg ezt A cigánykunyhóból Hollywoodig című könyvet. Amikor eredményeiről ír, az nem dicsekvés: saját sorsát megmutatva akar példát mutatni, a sikerre, társadalmi emelkedésre vágyó cigány fiataloknak. Ezért mondja el, hogy igazság lehet a meséből: a legkisebb fiú meghódíthatja a világot – legalábbis azt a részét, amelynek betöltésére tehetsége feljogosítja. Mi kell ehhez? Képesség, munka, tisztesség: méltóság önmaga, cigánysága vállalásában, és alázat a feladatai iránt. Ő ezt az utat járta, és ezen ért célba.
Raduly József ebben a kötetben nemcsak a maga, sokszor valóban mesébe illő életútját mutatja be, hanem közreadja e nehéz, olykor tragikus sorsú nemzeti kisebbségről szóló írásait. (Ő maga a cigány szót szívesebben használja, mint a kilencvenes évektől elterjedt roma kifejezést.) Mindez nemcsak saját közösségének szól, a többségi társadalomnak, a „gádzsóknak” is. Mert mindannyiunknak tudnunk kell: a cigányság sorsa nemcsak nekik fontos, hanem össztársadalmi, nemzeti ügy.