2024. szeptember 21. (szombat) 02:00

Okos eszközök segítik az egészségünket

Adatból egészség

Szerző:

Dr. Lantos Zoltán

Cím:

Adatból egészség

Kiadó:

Libri

Dr. Lantos Zoltán: Adatból egészség című könyve egy új korszakot, az egészség digitális korszakát mutatja be. A nagy technológiai ciklusok szakértői szerint a mostani az egészség évszázada.
A biotechnológia, nanotechnológia, ideg- és viselkedéstudományok fejlődése olyan szintet ér el az információtechnológia eszközrendszerét felhasználva, hogy néhány évtizeden belül számos krónikus betegségtől megszabadulunk, ma még gyógyíthatatlan kórképek válnak kezelhetővé, életünk csaknem teljes idejében egészségben élhetünk és a mindennapokban egészségnavigációs rendszerek támogatnak a kapcsolódó egészségszolgáltatásokkal. A fejlődésnek ugyan a legeslegelején járunk, fantasztikus gyógyítóeljárások már most is kezdenek elérhetővé válni. Ennek köszönhetően realitás lehet, hogy a legtöbb rákbetegség 2050-re ne legyen halálos betegség.

Az Európai Egészségunió létrehozásának elindításával elkezdődött az Európai Egészségadat-tér intenzív fejlesztése. Ez szükséges ahhoz, hogy egész Európában egyformán elérhető egészségügyi szolgáltatások legyenek elérhetők, és hogy a kutatások kellően nagy és sokszínű adatsorokat használhassanak fel, új egészségjavító megoldások kidolgozásához vezetve. Egy új termékcsoport is létrejött, a digitális gyógytermékek, amelyek szoftverek és applikációk formájában teszik lehetővé a gyógyítást és egészségfejlesztést. A tudomány eredményei beköltöznek általuk a mobil eszközeinkbe virtuális egészségasszisztensként, ami egyre pontosabb egészségnavigációs támogatást nyújt a mindennapok egészséges életviteléhez. Lehetőségünk lesz rendelni olyan étrendet, amely minden tápanyagában, összetevőjében és mennyiségében személyre szabottan készül a legkedvezőbb elfogyasztási időpontjának megadásával.

Javaslatot kaphatunk majd a napi alvás pontos javasolt mennyiségére és időzítésére vagy az állapotunknak, hangulatunknak és az évszaknak legjobban megfelelő mozgásformára és mozgásmennyiségre. Mindez jelentős mértékben fogja javítani az életkilátásokat és az egészségben eltöltött életévek számát, mert az egészségünk elsősorban rajtunk múlik. Részben az egyéni mindennapi döntéseinken, részben a közösségen és környezeten, amiben élünk, és amit mi formálunk. Ennek része, hogy az adataink megosztásával hozzájárulunk a kutatások eredményességének növeléséhez és ezzel a gyógyítás és egészségmegőrzés eddiginél sokkal hatékonyabb eszközeinek kifejlesztéséhez.

A könyv a személyre szabott egészségszolgáltatások témáját járja körbe, ami a sokféle és nagyszámú adat birtokában válik elérhetővé, és azért most, mert az Európai Unió az elmúlt néhány évben kezdett el kiemelten foglalkozni az egységes adatelérés infrastruktúrájának és szabályozásának kialakításával. Ennek nyomán a következő években egyre több új gyógyító és egészségmegőrző szolgáltatás fog megjelenni.

A figyelemfelhívás legfontosabb része, hogy csak az adataink megosztásával válik lehetővé olyan kutatások megvalósítása, ami eredményesebb gyógyításhoz és mindenki számára megvalósítható egészségmegőrzéshez vezet. A könyv azokat az értékteremtési folyamatokat mutatja be, amelyek az adatokra építkezve és azokból táplálkozva az eddiginél több egyéni és közösségi egészséget biztosít az európai polgárok számára.