Biatorbágy elmúlt 800 éves, s a 18. században zsidók is letelepedtek a faluban, akiket 1944-ben elvittek a haláltáborokba. Sok-sok év eltelt azóta, míg 2023 nyarán az Értéktár Bizottság egy munkacsoportot alakított, s az Bihari Zoltán vezetésével hihetetlen munkát végzett, az internet segítségével felkutatták az egykori biai zsidó családok leszármazottait és nemcsak egy gazdag kiállítást rendeztek meg, hanem a Bia-torbágyi zsidóság emlékezete címen könyvet is megjelentették.
Biatorbágy nagy szerencséje, hogy a településen él Bihari Zoltán, aki könyvkiadó, könyvterjesztő és persze kiváló szerkesztő, többek között elkészítette a magyarországi németek és szlovákok történetéről szóló könyvet is, vagyis ez a műfaj a kisujjában van. Az ugyancsak jó húzásnak bizonyult. hogy ó lett a munkabizottság vezetője, hiszen így egy profi vehette kézbe az ügyet, s ő addig nem nyugodott, míg a jelentős zsidó családok nyomára nem bukkant. Ahogy a könyvbemutatón elmondta, húsz évvel ezelőtt ez a könyv nem készülhetett volna el, hiszen a Holokauszt után Biatorbágyra csak Márkus Zsuzsanna tért vissza, s ő itt is élt halálig, de a többieket csak az internet segítségével lehetett felkutatni. Hogy aztán Biharinak annyira sikerült a leszármazottakat az ügy mellé állítani, hogy még a dokumentumaikat is kölcsönadták, s így nemcsak a könyv forrásául szolgáltak, de még egy látványos kiállítást is rendezhettek a Juhász Ferenc Művelődési Központban, sőt eljöttek Kanadából, Svédországból, Németországból és Izraelből a november 17-i megnyitóra, az maga a csoda.
A biai zsidóságot a Schulteiszek és a Weidlingerek határozták meg.A zsidó családok a kereskedelemben vezető szerepet vittek Biatorbágy életében, boltjaik közkedveltek voltak, az első patikát Meisels Lajos nyitotta, Krémeréknek híres ecet- és likőrgyáruk volt, míg Schulteiszéknek mintatehenészetük.A zsidótörvények megtörték a virágzó kereskedéseket, s 1944 május 24.-én az akkori Schulteisz ház előtti téren összegyűjtötték zsidókat, a budafoki gettóba, majd később Auschwitzba vitték őket.Csak néhányan tértek vissza, köztük Márkus Zsuzsanna, aki 2018-ban Biatorbágyon halt meg.A könyvbemutatón elhangzott, hogy a következő projekt a zsidó temető megújítása lesz.