2024. november 27. (szerda) 09:33

Az első Gyűrűdarab

Christian Franz

2023-ban tizenöt éve annak, hogy Wagner teljes Ringje első alkalommal került közönség elé a Müpában, s már Hartmut Schörghofer legendás rendezésének felújított változatát is ismerőseként üdvözölheti idén a közönség. A nibelung gyűrűje az emberiség történetének egyik legnagyobb műalkotása.

Az első este előtt érdemes megismerkedni a Budapesti Wagner-napok művészeti vezetője, a zenedrámákat a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát vezénylő Fischer Ádám koncepciójával, mely szerint a Wagner-napok „legfontosabb célkitűzése olyan előadói stílust kiépíteni, amely megfelel Wagner eredeti elképzeléseinek. Számára a drámai kifejezés, az intenzív szövegejtés volt a legfontosabb; ő nem hagyományos értelemben vett éneklést, hanem énekbeszédet (Sprechgesang) várt el a szereplőktől. A Sprechgesanggal és a Gesamtkunstwerkkel: a szöveg, a zene és a színpadi cselekmény összművészeti egységével új műfajt teremtett. Arra törekszünk, hogy előadásaink minél inkább megfeleljenek Wagner víziójának.”

A Rajna kincse bevezetés a történetfolyamatba, az alapkonfliktus megjelenítése. Megtapasztaljuk az ősállapot békéjét, és szemünk előtt követik el az ősbűnt, mely elindítja a pusztuláshoz vezető eseményláncolatot. Újra és újra megsejtjük, hogy a mítosz nem istenekről, óriásokról, törpékről, hanem rólunk szól; a játékos és félelmetes mese nem egy sohasem volt világot ábrázol, hanem a miénket. A Rajna kincse közreműködői közül kiemelhetjük a Wotant megszemélyesítő német basszbariton, Günther Groissböck nevét, akivel a 2022-es Rienzi előadáson is találkozhatott a közönség, a további szereplők közül pedig régi kedvenc a Logét alakító Christian Franz, Mimét pedig 2015-ös nagy sikerű bemutatkozása után ismét Jürgen Sacher formálja meg június 15-én Bartók Béla a Müpa Nemzeti Hangversenyteremben.

Még több kultmix…