2024. szeptember 19. (csütörtök) 18:26

Casanova a zongoránál

Udo

Fél évszázados karrierre tekinthetett vissza Udo Jürgens. A nyolcvan esztendősen elhunyt osztrák énekes-zongorista-zeneszerző az 1966-os Eurovíziós dalfesztiválon bukkant fel „Merci Cheri” című számával. Az öreg kontinens után a tengerentúli publikumot is meghódította a művész, aki több, mint száz millió albumot adott el életében. Sőt még azután is!

Nem volt könnyű dolga, az örökifjú osztrák slágergyárosnak, amikor ezer kompozíciója közül ki kellett választania azt a két tucatnyi dalt, mely az „Ich war noch niemals in New York” című németországi musical gerincét adja. Udo Jürgens {1934-2014} szerencsés kézzel válogatott régi nótái között. Így anno a premier után, 2008-ra sok százezer belépőjegy kelt el elővételben az egész estés produkciójára. Az akkor 74 évesen is fiatalos, multimilliomos művész az egyik világslágere címét – „Sosem voltam még New Yorkban” – kölcsönözte a hamburgi Theater Neue Flora siker produkciójának. Jürgens hónapokon át, szinte éjjel-nappal a színházban volt a próbák alatt, tanácsaival segítve a musicalben fellépő, énekes-táncos szereplők munkáját. Ki sejtette akkor, hogy utolsó nagy vállalkozását pátyolgatja az öregedő művész?

A Hanza-város pódiumán olyan fülbemászó szongok csendülnek fel 2023-ban is esténként a címadó dal mellett , mint a „Görög bor” 1974-ből, a ’77-ben a toplisták élére került, „66 évesen kezdődik az élet” és a „Tudom, hogy mit akarok” 1979-ből. A musical kerettörténetét egy Európából az USA-ba hajózó három generációs család sztorijára építette Udo Jürgens. A művész seregnyi interjúban hangsúlyozta, hogy pályafutása első, egész estés zenés-táncos darabja nem tartalmaz életrajzi elemeket, csupán a nótáit. S, hogy milyen remek szerzemények atyja az örökifjú osztrák – svájci állampolgárságot is szerzett – muzsikus, azt jól jelzi, hogy dalait nem csak a német nyelvterület beat- és popcsillagai énekelték előszeretettel, hanem olyan nemzetközi sztárok is, mint Quincy Jones, Frank Sinatra és Bring Crosbie.

Noha a (koronavírurus-járvány miatti szünetekkel) tizenhetedik esztendeje futó hamburgi musical címe másra utal, Udo Jürgens – eredeti nevén Udo Jürgen Bockelmann – sokszor megfordult már New Yorkban. Hosszú karrierje során az Egyesült Államoktól a Szovjetunióig és Japántól a Kínai Népköztársaságig a Föld valamennyi csücskében koncertezett. A hetedik ikszen túl is töretlen lendülettel dolgozó énekes-zongoravirtuóz tucatnyi albummal örvendeztette meg rajongóit. A 60-as évek második felétől a könnyűzenei élet legaktívabb osztrák „Casanovájaként” emlegetett művész, ma is több nemzedék lányainak-asszonyainak dobogtatja meg a szívét. De az erősebbik nem sem szégyenli, hogy örömmel dúdolgatja Jürgens örökzöldjeit. Gyermekei, örökösei a közelmúltban új CD-összeállítással örvendeztették meg a publikumot.

 

Még több kultmix…