Megnyílt Józsefváros címmel Stalter György és Botos Zoltán közös kiállítása D. Magyari Imre megnyitójával és Bujdosó János zenéjével.
Stalter György műterme a Józsefváros. Ez a kerületi szociális mikroklíma is formálja identitását, művészi arculatát. Azontúl, hogy képsora ebbe a nyolcadik kerületbe kalauzol bennünket, az alkotó környezetével való azonosulásáról és szembesüléséről is tudósít. A szubjektív kordokumentumként értelmezhető fotográfiák lejárt diafilmre készültek, így markáns, váratlan színvilág jelenik meg a sorozat egészén.
„Sokat fényképeztem színesben, de ami igazán érdekelt, azt mindig fekete-fehérben csináltam meg. Ez volt az első nagyobb színes anyagom, amióta fényképezek. Azzal azonban, hogy a képek ebben a furcsa színvilágban jelennek meg, az egész sztori sajátos történetté kerekedik. Az itt élő emberek világához annyira hozzátartoznak a színek. Itt átvitt értelemben is minden színes. Néhány fotón sárgán jelenik meg az emberek feje, de ez egyáltalán nem baj: a karakterek tökéletesen illenek a tudatosan felerősített színekhez.” – vallja Stalter György.
„Salgótarjánban születtem. A festészettel igazán 1991 óta foglalkozom komolyan. Stalter György fotóalbuma a „nyóckerről“ elemi erővel hatott rám. Addig a fotózás mint műfaj nem is érdekelt. Amikor Gyuri a kezembe adta ezt az albumot, lapozgattam, és azonnal feltűnt a tökéletesen és tudatosan megkomponált képek sokasága. Rögtön tudtam, hogy itt nem egyszerű fotókról van szó, hanem magas színvonalú művészi képekről. Itt a kép szót kihangsúlyoznám. A másik dolog, ami nekem szembeötlő volt, az a színek összhangja, ami egy-egy kép témája szerint kívánatos, és amit a mű megkíván. Arra gondoltam, jó lenne ebből olajképet festeni a magam elgondolása szerint. Ebből az albumból végül is 14 festmény született.” – meséli Botos Zoltán.
A kiállítás a Szentandrássy István Roma Művészeti Galériában (1056 Budapest, Irányi u. 20.) december 22.ig látható.