2024. szeptember 19. (csütörtök) 03:02

Galambos kiállítás Egerben

Tíz évvel az egri Templom Galériában tartott nagysikerű kiállítás után, ismét Egerben láthatók a magyar kortárs figurális festészet összetéveszthetetlen stílusú, nemzetközi hírű képviselőjének, az idén nyolcvanöt esztendős Galambos Tamás Munkácsy-díjas festőművész a művei.

Aprólékosan kidolgozott színpompás formanyelvével, természeti, társadalmi, politikai témákat feszegető alkotásaival önálló világot képvisel a hazai művészeti életben. Képei messziről nézve idillikusak, ám közelebb lépve emberi és történelmi drámák olvashatók ki belőlük. Művészetére hatással volt az ikonfestészet, a reneszánsz táblaképfestészet, valamint a magyar népművészet. Stílusát a pop-arttal és a naiv festészettel egyaránt rokonítják, a Szabó Vladimir, Kondor Béla, Berki Viola, Gross Arnold, Gyulai Líviusz és Würtz Ádám nevével is fémjelzett, „mágikus realista” alkotók egyik utolsó képviselője.

Galambos Tamás 1981-es Nyár című festménye szerepelt 2017-ben a Sotheby’s „A 20.századi művészet – más perspektívából” című, kelet-európai modern és kortárs művészeket felvonultató aukcióján. A kép nem volt ismeretlen Londonban, mivel 1999-ben a Penguin Books Kiadó Gabriel García Márquez Száz év magány című regénye, több millió példányban eladott angol nyelvű kiadásának borítójára választotta. Ez megalapozta a festmény népszerűségét, így később poszterként is terjeszteni kezdték. A természetbe olvadó piros háttér előtt fekvő, erdőkkel, mezőkkel, házakkal borított női alakot ábrázoló alkotást az egri Szépasszony völgy ihlette.

A művész régi Heves megyei családból származik. Szülei gyáriparosok és földbirtokosok voltak. 1947-ben a család teljes vagyonát államosították, édesapját őrizetbe vették. Általános iskolai tanulmányait az egri cisztercitáknál kezdte, majd a Líceumban folytatta, ahonnan osztályidegenként kizárták, így végül az V. számú iskolában fejezte be. Ennek ellenére gyermekkora boldogan telt Egerben. Miközben versenyszerűen birkózott, a festészet alapjait Bánóczy Adrienne egri rajzszakkörében sajátította el. Rajztehetségét először a család barátai, Kálnoky László költő, Radványi Géza és Ranódy László filmrendezők, valamint Batthyány Gyula festő fedezték fel 6-7 éves korában. (Batthyány több ízben a család vendégeként tartotta meg egri nyári szabadiskoláit.)

Tizenhárom évesen országos rajzversenyt nyert apai nagyanyja portréjával. A versenydíjnak köszönhetően felvették a budapesti Képző- és Iparművészeti Gimnáziumba. Ahhoz, hogy tanulmányait megkezdhesse, 1953-ban nevelőapjának – édesanyja második férjének, dr. Galambos János egri főgyógyszerész-jogtanácsosnak – örökbe kellett fogadnia. Középiskolai tanulmányait Sebestyén Ferenc tanítványaként fejezte be.

A Képzőművészeti Főiskolát 1959-1963 között Barcsay Jenő és Hincz Gyula osztályában végezte. Bernáth Aurél is figyelemmel kísérte és támogatta pályakezdését elfogadva, hogy nem csatlakozik egyetlen stílusirányzathoz sem.

Már tanulmányai elején 1960-ban önálló kiállítása volt a Képzőművészeti Főiskolán. Néhány diáktársával Molnár Sándor festő műtermében, Hamvas Béla szellemiségét követve megalakították a Zuglói Kör néven híressé vált művészcsoportot, melyhez többek között Deim Pál, Nádler István, Bak Imre és Hencze Tamás is csatlakozott.

Tevékenységüket nem nézte jó szemmel a korabeli kultúrpolitika, számos kiállításukat betiltották, műveiket kizsűrizték. Galambos csak a 70-es évektől kezdve kialakult meseszerű, a hivatalos kultúrpolitika által „gyermekinek” bélyegzett látásmódja miatt került át fokozatosan a „tiltott” kategóriából a „tűrtbe”. Ezután már több külföldön rendezett kiállításán is részt vehetett.

Közel száz egyéni és csoportos kiállítása volt Európában, Ázsiában, Észak- és Dél- Amerikában. Többek között Helsinkiben 1964-ben, Budapesten a Mednyánszky Teremben 1966-ban, Torinóban, Firenzében, Milánóban 1968-ban, Hamburgban 1976-ban, Tokióban és Párizsban 1978-ban, Athénban 1979-ben, Caracasban 1982-ben, Los Angelesben 1984-ben, Chicagóban 1988-ban, Toyamában 1991-ben, Münchenben 1992-ben, Morges-ben 1993-ban, Zug-ban 1995-ben mutatkozott be.
Egerben a Művészetek Házában 2003-ban, a Templom Galériában pedig 2014-ben állított ki.
A Ljubljanai Magyar Kulturális Intézet 2021- ben rendezett tárlatot műveiből.

Galambos Tamás tagja a Rézkarcoló Művészek Alkotóközösségének, a Magyar Festők Társaságának, a Mednyánszky Társaságnak, az Új Gresham Körnek, tanított a Zebegényi Szőnyi István Szabadiskolában, életéről, munkáságáról több dokumentumfilm is készült.

Még több kultmix…