A nagy egyházi ünnepek, karácsony és húsvét között megrendezett VIII. Keresztény Színházi Fesztivál fő témája a keresztény kultúra megismertetése, ápolása hagyományosan színvonalas produkciókkal, április 6-tól 11-ig.
Szentek, identitás, megváltás, misztérium és költészet a modern színpadon. E néhány emblematikus szóban foglalható össze a szakrális hatnapnyi program témája és koncepciója – tájékoztatta lapunkat Bártfay Rita dramaturg, fesztiválszervező, akitől a következőket tudtuk meg:
Az Újszínház 2014 óta futó saját szervezésű fesztiválját néhány évnyi kihagyás után, (melyet a pandémia, a szomszédságában folyó építkezés vagy forráshiány akadályozott), ismét alkalma nyílt megrendezni. A VIII. Keresztény Színházi Fesztivál április 6-11 között tárja ki kapuit a széles közönség előtt nagyszabású eseménysorozatával, sokszínű műfaji változatossággal: kiállítások, nagyszínpadi felnőtt- és ifjúsági darabok, tradicionális szicíliai marionett bábelőadás, koncert és lengyel misztérium musical. A külföldi előadásokat magyar nyelvű feliratozással láthatjuk. A Bubik István Stúdiószínpadon pedig csemegék sorakoznak: gyermekelőadás, szakmai beszélgetés a szakralitásról, szemelvények az elnémított magyar irodalomból, Csíksomlyói passiójáték, Zilahy színmű, Szókratész védőbeszéde és a költészetet ünneplő irodalmi est szólít a közelgő nagyböjti elcsendesedésre.
A fesztivál vasárnaptól péntekig két színpadon és galériájában várja a közönséget. Az első napon nulladik programként a gyerekeket örvendeztetik meg délelőtt, Szent László király csodatételeivel, egy bájos, zenés, interaktív meseelőadással, az Udvari kamaraszínház vendégszereplésével, délután a szakralitás és művészet kapcsolatáról lesz szó. Nemes Wanda színművésznő festményeiből és Kolozs Gyula díszítő spirituális fotóiból nyílik kiállítást. A Soproni Petőfi Színház pedig elhozza Zampano szívbemarkoló megválás-történetét, az Oscar-díjas Fellini film, az Országúton nyomán.
Hétfőn a Kossuth-díjas Tolcsvay Béla zengi el barátaival (Petrás Mária, Prima Primisszima- és Magyar Örökség díjas keramikus, népdalénekes, Heiczinger Miklós /Misztrál együttes/ és Török Tilla /Holdviola együttes/) az Aranyfényű asszony című Mária-tisztelet műsorát. A stúdióban egy ínyenc válogatást hallhatunk a betiltott magyar szerzők hagyatékából, Molnár Anikó és Papp Attila előadásában, Silentio Transeo címmel, a Forrás Színház produkciójaként. Kedden Böjte Csaba tart előadást a cselekvő szeretetről, központba helyezve alapítvány névadóját, akinek tiszteletére évfordulós műsort hoznak a nagyszalontai otthon lakói, a nehéz sorsú gyerekek. Este Zilahy Lajos: Fatornyok című előadásában egy kétnemzetiségű család szétszakadását érhetjük tetten, sírva és nevetve. Szerdán, a világhírű szicíliai Fratelli Napoli tradicionális Marionett Bábszínház hozza el szülővárosuk védőszentjének, Szent Ágotának, maian izgalmas, példaértékű történetét. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem színjátszói, a Boldog Özséb Színtársulat a két intézmény együttműködése keretében lép fel a stúdiószínpadon és repít el a bibliai és csíksomlyói emlékezetbe. Csütörtökön filozófia, etika és vallás ütközik meg Szókratész védőbeszédében Platón szavai és Pataki András rendezése által, Boráros Imre Kossuth-díjas színművész és Varga Gábor zongoraművész elővezetésében. Soha nem volt nagyobb aktualitása Herczeg Ferenc drámájának. Az élet kapuja, azt a példázatot hozza, amikor esélye volt magyar érseknek a pápai tiara elnyerésére. Pénteken ünnepeljük a Költészet napját. Hűvösvölgyi Ildikó Reményik-verseket magába ölelő irodalmi összeállításában, a Csendes csodákban andalodhatunk a líra és a magyarság-érzés szeretetét élvezve. A hangulatot Csáki András gitárművész játéka teszi teljessé.
A fesztivál záró előadása a lengyel Teatr A társulatának misztérium musicale, a Testamentum. Ezúttal egy rendkívül izgalmas személyiség, a kiemelkedő tanító, filozófus és apáca történetét dolgozták fel, Szent Edith Steinét, aki Mészáros Márta magyar filmrendezőnőt is megihlette (A hetedik szoba című nemzetközi szereposztású alkotásban, főszereplője Maia Morgenstern volt).
