2025. április 08. (kedd) 01:05

Keresztény Színházi Fesztivál az Újszínházban

A nagy egyházi ünnepek, karácsony és húsvét között megrendezett VIII. Keresztény Színházi Fesztivál fő témája a keresztény kultúra megismertetése, ápolása hagyományosan színvonalas produkciókkal, április 6-tól 11-ig.
Szentek, identitás, megváltás, misztérium és költészet a modern színpadon. E néhány emblematikus szóban foglalható össze a szakrális hatnapnyi program témája és koncepciója – tájékoztatta lapunkat Bártfay Rita dramaturg, fesztiválszervező, akitől a következőket tudtuk meg:
Az Újszínház 2014 óta futó saját szervezésű fesztiválját néhány évnyi kihagyás után, (melyet a pandémia, a szomszédságában folyó építkezés vagy forráshiány akadályozott), ismét alkalma nyílt megrendezni. A VIII. Keresztény Színházi Fesztivál április 6-11 között tárja ki kapuit a széles közönség előtt nagyszabású eseménysorozatával, sokszínű műfaji változatossággal: kiállítások, nagyszínpadi felnőtt- és ifjúsági darabok, tradicionális szicíliai marionett bábelőadás, koncert és lengyel misztérium musical. A külföldi előadásokat magyar nyelvű feliratozással láthatjuk. A Bubik István Stúdiószínpadon pedig csemegék sorakoznak: gyermekelőadás, szakmai beszélgetés a szakralitásról, szemelvények az elnémított magyar irodalomból, Csíksomlyói passiójáték, Zilahy színmű, Szókratész védőbeszéde és a költészetet ünneplő irodalmi est szólít a közelgő nagyböjti elcsendesedésre.
A fesztivál vasárnaptól péntekig két színpadon és galériájában várja a közönséget. Az első napon nulladik programként a gyerekeket örvendeztetik meg délelőtt, Szent László király csodatételeivel, egy bájos, zenés, interaktív meseelőadással, az Udvari kamaraszínház vendégszereplésével, délután a szakralitás és művészet kapcsolatáról lesz szó. Nemes Wanda színművésznő festményeiből és Kolozs Gyula díszítő spirituális fotóiból nyílik kiállítást. A Soproni Petőfi Színház pedig elhozza Zampano szívbemarkoló megválás-történetét, az Oscar-díjas Fellini film, az Országúton nyomán.
Hétfőn a Kossuth-díjas Tolcsvay Béla zengi el barátaival (Petrás Mária, Prima Primisszima- és Magyar Örökség díjas keramikus, népdalénekes, Heiczinger Miklós /Misztrál együttes/ és Török Tilla /Holdviola együttes/) az Aranyfényű asszony című Mária-tisztelet műsorát. A stúdióban egy ínyenc válogatást hallhatunk a betiltott magyar szerzők hagyatékából, Molnár Anikó és Papp Attila előadásában, Silentio Transeo címmel, a Forrás Színház produkciójaként. Kedden Böjte Csaba tart előadást a cselekvő szeretetről, központba helyezve alapítvány névadóját, akinek tiszteletére évfordulós műsort hoznak a nagyszalontai otthon lakói, a nehéz sorsú gyerekek. Este Zilahy Lajos: Fatornyok című előadásában egy kétnemzetiségű család szétszakadását érhetjük tetten, sírva és nevetve. Szerdán, a világhírű szicíliai Fratelli Napoli tradicionális Marionett Bábszínház hozza el szülővárosuk védőszentjének, Szent Ágotának, maian izgalmas, példaértékű történetét. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem színjátszói, a Boldog Özséb Színtársulat a két intézmény együttműködése keretében lép fel a stúdiószínpadon és repít el a bibliai és csíksomlyói emlékezetbe. Csütörtökön filozófia, etika és vallás ütközik meg Szókratész védőbeszédében Platón szavai és Pataki András rendezése által, Boráros Imre Kossuth-díjas színművész és Varga Gábor zongoraművész elővezetésében. Soha nem volt nagyobb aktualitása Herczeg Ferenc drámájának. Az élet kapuja, azt a példázatot hozza, amikor esélye volt magyar érseknek a pápai tiara elnyerésére. Pénteken ünnepeljük a Költészet napját. Hűvösvölgyi Ildikó Reményik-verseket magába ölelő irodalmi összeállításában, a Csendes csodákban andalodhatunk a líra és a magyarság-érzés szeretetét élvezve. A hangulatot Csáki András gitárművész játéka teszi teljessé.
A fesztivál záró előadása a lengyel Teatr A társulatának misztérium musicale, a Testamentum. Ezúttal egy rendkívül izgalmas személyiség, a kiemelkedő tanító, filozófus és apáca történetét dolgozták fel, Szent Edith Steinét, aki Mészáros Márta magyar filmrendezőnőt is megihlette (A hetedik szoba című nemzetközi szereposztású alkotásban, főszereplője Maia Morgenstern volt).

Még több kultmix…