2024. november 25. (hétfő) 03:51

USA – Álhírek a választási kampányban

A közelgő amerikai 2024-es elnökválasztási kampány során egyre több hamis információ és álhír terjed a közösségi médiában, különösen hírességek állítólagos politikai támogatásairól. Például nem igaz az az állítás, hogy Taylor Swift támogatná Donald Trumpot, noha Trump most vasárnap egy hamisított képet osztott meg a Truth Social oldalán, mely szerint a „Swifties for Trump” mozgalom mögötte áll. Swift korábban élesen kritizálta Trumpot, és 2020-ban Joe Biden mellett állt ki.

A News Literacy Project, egy pártatlan oktatási csoport, létrehozott egy adatbázist, amely több mint 550 ilyen jellegű álhírt dokumentál. Ezek között számos hamis hírességi támogatás is szerepel, például Morgan Freeman, Bruce Springsteen és Michelle Obama nevében. 

A rendszeresen frissített adatbázis a politikai dezinformáció több kategóriáját – összeesküvés-elméleteket, a jelöltek politikai nézeteivel kapcsolatos hazugságokat és hamis támogatásokat – nyomon követi, de a csoport nem méri, hányszor osztják meg ezeket a vírusos bejegyzéseket.Az igazi veszélyt azonban az jelenti, hogy „ha ismételten látja ezeket a hazugságokat, amelyek eltúlozzák egy jelölt népszerűségét, akkor is megmaradhat, ha tudja, hogy ez nem valószínű” – mondta Peter Adams, a News Literacy Project kutatásért felelős vezető alelnöke a CNN-nek.

„Általános szabály, hogy ha látsz egy hírességet, aki kifejezetten politikai üzenetet tartalmazó pólót visel, akkor jó eséllyel hamisítvány” – mondta Dan Evon, a News Literacy Project vezető menedzsere.

A közösségi médiaplatformok, mint az Elon Musk tulajdonában lévő X (korábbi nevén Twitter), szintén hozzájárulnak a dezinformáció terjedéséhez azzal, hogy lazítottak a moderálási szabályaikon. Ezen kívül az X új AI-eszköze, a Grok, lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy mesterséges intelligenciával generált képeket készítsenek, ami tovább növeli a hamis tartalmak elterjedésének veszélyét. 

„A jövőben valószínűleg a Grok lesz az ilyen típusú képek egyik fő forrása, mivel kiváló minőségű képeket hoz létre, könnyen elérhető, és szándékosan úgy alakították ki, hogy az elutasítási arány alacsony legyen” – mondta Lucas Hansen, a CivAI társalapítója, hozzátéve, hogy a Grok segítségével olyan valósághű képek hozhatóak létre, mint a „Swifties for Trump”, amelyeket Trump is megosztott.

Kapcsolódó
Még több NAGYVILÁG…