2024. szeptember 25. (szerda) 12:18

Európa bajnok az U19-es válogatott

A Romániában rendezett U19-es női kézilabda Európa-bajnokság döntőjében a magyar válogatott Dániával találkozott. Az első félidőben nagyon kapkodva idegesen játszottunk, a dánok háromgólos előnyt is szereztek, de a második félidőben kijött a tudáskülönbség, és kilencgólos győzelemmel százszázalékos teljesítménnyel megszereztük az Európa-bajnoki címet!

U19-ES NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–DÁNIA 35–26 (14–17)
Pitesti (Románia), 2500 néző. V: Jovic, Arnautovic (bosnyákok).
MAGYARORSZÁG: Zaj K. – Gém, CSÍKOS 8, Szabó L. 2, VARGA E. 11 (9), SIMON P. 8, Szabó Anna 3. Csere: Imre (kapus), Farkas J. 2, Csernyánszki 1, Kövér, Kostyó, Kovalcsik. Edző: Szilágyi Zoltán.
DÁNIA: KAYSEN – Götzsche 3, A. Johansen 3, A. Lund, F. LARSEN 4, SCAGLIONE 11 (1), Vestergaard 2. Csere: S. Rasmussen (kapus), Thestrup, Bang 1, Nielsen 1, Laursen 1, Ibranovic. Edző: Flemming Dam Larsen
Az eredmény alakulása. 6. perc: 3–3. 12. p: 8–7. 17. p: 8–9. 23. p: 10–14. 27. p: 13–16. 36. p: 19–19. 42. p: 24–20. 46. p: 27–21. 53. p: 31–23. 57. p: 33–26.
Kiállítások: 6, ill. 6 perc.
Hétméteresek: 10/9, ill. 1/1
MESTERMÉRLEG
Szilágyi Zoltán szövetségi edző: – Óriási büszkeség, hogy Európa-bajnokok lettünk! Gratulálok a lányoknak, akik ma is hátrányból fordítva nyerték meg a meccset, ez a mentális erő az egész tornán jellemző volt rájuk, fantasztikusan játszottak. Köszönöm a stábnak, nagyszerű emberek vesznek körül, akikkel közös öröm és közös érdem a siker.
ÖSSZEFOGLALÓ
Nem kezdte jól a korosztályos Európa-bajnokság döntőjét Pitesti-ben a magyar csapat, amely folyamatosan futott az eredmény után az első félidőben. A mieinknek 3–3-nál volt lehetőségük először a vezetésre, de Signe Rasmussen hetest védett, nem úgy a következőt. A beállót rendre jól játszottuk meg, nem véletlenül harcoltunk ki sok hétméterest, védekezésben azonban sokszor hagytunk üres folyosót, amit az Ikast balátlövője, Julie Scaglione meg is büntetett. Tizenkét percnél ismét vezettünk eggyel (8–7), elszakadnunk azonban nem sikerült. Mindkét oldalon sok volt a hiba, eladott labdák, lépéshibák tarkították a meccset – a dánok el is léptek néggyel, amiből a szünetre nem is sikerült sokat faragni. 14–17
A második félidőre aztán megrázták magukat Szilágyi Zoltán tanítványai, akik 8–2-es rohammal fordítottak, sőt el is léptek ellenfelüktől a 40. percre. Mintha teljesen megzavartuk volna a dánokat, fokozatosan őröltük fel őket: például a legeredményesebb játékosuk négy rontott lövés után csak több mint negyedóra elteltével talált be. A hajrára Varga Emíliáék nem hagytak nyitott kérdést, hiszen kilencgólos előnyről vágtak neki a végjátéknak, s végül hibátlan teljesítménnyel nyerték meg a junior Európa-bajnokságot. 35–26
A 2004–2005-ben született korosztály ezzel az U17-es Európa-bajnoki cím és az U18-as világbajnoki bronzérem után újabb elsőséget szerzett, Magyarország pedig 2019 és 2021 után sorozatban harmadik aranyérmét nyerte az U19-es Európa-bajnokságon.
A torna All Star-csapatába bekerült Zaj Klára kapus és Simon Petra irányító is a magyar csapatból. Simon Petra egyben a torna MVP-je is let