2024. november 14. (csütörtök) 06:06

A könyvelők a legveszélyeztetebbek?

Adó

Egy új tanulmány szerint a mesterséges intelligencia eszközök gyorsabban képesek kezelni az auditorok, tolmácsok és írók által jelenleg elvégzett feladatok legalább felét – írja a The Wall Street Journal.

A tanulmány szerint a könyvelők is azon szakemberek közé tartoznak, akiknek karrierje leginkább ki van téve a mesterséges intelligencia képességeinek. A kutatók azt találták, hogy a számviteli feladatok legalább fele sokkal gyorsabban elvégezhető a technológiával. Ugyanez igaz a matematikusokra, tolmácsokra, írókra és az amerikai munkaerő közel 20%-ára – derül ki a Pennsylvaniai Egyetem és az OpenAI, a ChatGPT népszerű mesterségesintelligencia-eszközt gyártó cég kutatóinak tanulmányából.

Az eszköz képes hatalmas mennyiségű információt feldolgozni, és kifinomult – bár nem feltétlenül pontos vagy elfogulatlan – tartalmat generálni.
A kutatók, akik ebben a hónapban tették közzé munkaanyagukat az interneten, megvizsgálták a foglalkozások kitettségét az új technológiának. Azt elemezték, hogy egy munkakörben mekkora hányadban vannak olyan feladatok, ahol a GPT-k – generatív előképzett transzformátorok – és az ezeket magában foglaló szoftverek legalább 50%-kal csökkenthetik a feladatok elvégzéséhez szükséges időt. Kutatások kimutatták, hogy a legmodernebb GPT-k kiválóan teljesítenek az olyan feladatokban, mint a fordítás, az osztályozás, a kreatív írás és a számítógépes kód generálása.
Megállapították, hogy a legtöbb munkahelyet valamilyen formában megváltoztatják a GPT-k, és a dolgozók 80%-a olyan foglalkozásokban dolgozik, ahol legalább egy munkafeladatot gyorsabban el tud végezni a mesterséges intelligencia. Az információfeldolgozó szerepkörök – beleértve a PR-szakértőket, a bírósági riportereket és a mérnököket – rendkívül kiszolgáltatottak. A technológia által legkevésbé érintett munkakörök közé tartoznak a szakácsok, a motorkerékpár-szerelők és az olaj- és gázüzemek.

A kutatók nem jósolták meg, hogy milyen munkakörök, vagy kinek az állása szűnik meg – mondta Matt Beane, a Santa Barbarai Kaliforniai Egyetem adjunktusa, aki a technológia munkaerőpiacra gyakorolt hatását tanulmányozza, és nem vett részt a tanulmány elkészítésében.
Mr. Beane szerint az igazi kihívás az, hogy a vállalatok, iskolák és a döntéshozók segítsék az embereket az alkalmazkodásban. „Ez több billió dolláros probléma” – mondta, és többek között magában foglalhatja a dolgozók képzését a technológiával való hatékony együttműködésre, valamint a munkakörök újratervezését, hogy számos szerepkör autonómiáját, bérét és karrierlehetőségeit javítsák.

Néhány nemrég közreadott tanulmány azt is megállapította, hogy a mesterséges intelligencia jelentős időt takaríthat meg, és jobb eredményeket hozhat, mint az emberek. A Massachusetts Institute of Technology kísérletében, amely főiskolai végzettségű szakemberekre összpontosított, a kutatók 444 pályázatírót, marketingszakértőt, tanácsadót, humánerőforrás-szakembert és egyéb dolgozót kettéosztottak. Mindkét csoportot rövid írásbeli feladatok elvégzésére kérték fel, és az egyik csoport használhatta a ChatGPT-t ehhez.
A ChatGPT-hez hozzáféréssel rendelkezők 10 perccel gyorsabban végezték el feladataikat. Akik ezeknek a feladatoknak a minőségét értékelték, azt mondták, hogy a mesterséges intelligencia által támogatott dolgozók jobban teljesítettek, mint a másik csoport – derül ki a tanulmányból.
Az OpenAI-ba milliárdokat fektető Microsoft Corp. kutatói által a múlt héten közzétett másik tanulmány az OpenAI eszközének legújabb verziója, a GPT-4 képességeit elemezte, és megállapította, hogy „újszerű és nehéz feladatokat” tud megoldani „emberi szintű teljesítménye van” olyan területeken, mint a matematika, a kódolás, az orvostudomány, a jog és a pszichológia.

Még több tudomány…