2024. november 14. (csütörtök) 18:01

A „világ legnagyobb” chipközpontját építené meg Dél-Korea

Dél-Korea bejelentette, hogy hatalmas létesítményt épít majd Szöul egy részén számítógépes chipek gyártására a Samsung Electronics memóriachip-óriással közösen, mintegy 230 milliárd dolláros beruházással – adta hírül a CNN.

A terveket Yoon Suk Yeol elnök jelentette be szerdán, és megerősítette az elektronikai óriáscég is. „Majdnem 230 milliárd dolláros, nagyrészt magánberuházások segítségével megépítjük a világ legnagyobb új „csúcstechnológiai rendszerű félvezető gyárát” Szöul nagyvárosában.

A CNN-hez eljuttatott kormány közlemény szerint az üzem Gyeonggi tartományban lesz és a teljes beruházás körülbelül 20 éven belül befejeződik. A szellemi tulajdon védelme érdekében az ország felülvizsgálja az ipari technológia védelméről szóló törvényeit – áll a közleményben, de további részleteket nem közölt.

Tavaly májusban a Samsung bejelentette, hogy több mint 350 milliárd dollárt fordít vállalkozásaiba, és több tízezer új munkahelyet hoz létre 2026-ig. A Samsung azt mondta, hogy elsősorban olyan alapvető üzletágakba fektet be, mint a chipgyártás és a biogyógyszerek. Egyenlőre nem derült ki, hogy a korábban bejelentett beruházás és a kormány által szerdán bejelentett beruházás között van-e átfedés.

A Samsung leginkább az elektronikai részlegéről ismert, népszerű okostelefonjairól és televízióiról. Az elmúlt években a félvezető-gyártás irányába is terjeszkedett, mivel a gyártók világszerte chip-hiánytól szenvednek. A csúcskategóriás számítógépes chipek területén a Samsung az Intellel és a tajvani TSMC-vel versenyez. A világ fejlett mikrochipjeinek túlnyomó része mindössze két helyen, Tajvanon és Dél-Koreában készül. Ez a nemzetközi feszültségek miatt egyre nagyobb aggodalmat vált ki a világpiacon, különösen mivel Dél-Koreát és Tajvant katonailag fenyegetik a szomszédok, Észak-Korea és Kína.

Az elmúlt néhány évben a nagy gazdaságok aggodalmukat fejezték ki a félvezetőkhöz való hozzáférés elvesztése miatt, különösen, hogy Kína és az Egyesült Államok között fokozódott a politikai és gazdasági feszültség. A kormányok, köztük Washington, és olyan nagyvállalatok, mint az Apple, felkérték a félvezető cégeket, hogy lokalizálják tevékenységüket.

Még több tudomány…