2024. november 22. (péntek) 06:54

Zöld energiával dolgozik az akkugyár?

A debreceni akkumulátor gyárról eddig nem sokat tudtak meg a helybeliek, ezért is volt több  tüntetés és gyűlés a városban. Ez persze természetesnek tekinthető, ha a magyar kormány és a kínai cégek eddig viselkedését ismerjük, hiszen erőből szokták intézni a dolgokat, a tárgyalás, egyeztetés  nem az ő műfajuk. Most viszont növekedés.hu-nak sikerült szóra bírnia Fred Zhangot, a CATL nemzetközi kommunikációért felelős menedzserét, aki elárulta, hogy mire készülnek Debrecenben a kínaiak. Sok kérdésre választ kaptunk, többek között az energia ellátásra is, de a beruházás legérzékenyebb pontjára a vízellátásra nem tértek ki.

A gyár az európai autógyárak kiszolgálója lesz, 30 márkának szállítanak majd innen akkumulátorokat. Építését idén nyáron elkezdik, a próbaüzem 2024-ben, a teljes gyártás 2025-ben veszi kezdetét. Az első időkben kínaiak is érkeznek, de egy idő után itteniekkel szeretnék feltölteni a 9000 fős dolgozói létszámot.

A kínai cég 30 autóipari brandnek gyárt akkumulátorokat, gyakorlatilag minden olyan piaci szereplőnek, amely elektromos autó gyártás tekintetében szóba jöhet. A BMW-től, a Daimleren, a Volkswagenen, a Toyotán és a Volvon át a Tesláig. A debreceniek az Európában működő autógyáraknak szállít. Lítium-ionos akkumulátorokat gyártanak majd, a cella és modulgyártás történik majd kelet-magyarországi üzemben, a legkisebb legyártott egység a cella, amelyeket modulokba rendeznek. Ezekből a modulokból szerelik össze az akkumulátorokat, azonban a munkafázisnak ezen részét már nem a CATL üzemében, hanem az autógyár saját összeszerelő üzemében végzik.

A gyár tervezése még jelenleg is zajlik, csak a véglegesítés után nyújtják majd be az építkezési engedély megszerzéséhez szükséges iratokat. Az építkezések még nyár elején elkezdődnek, 2024-ben már indul a próbaüzem, s a gyár 2025-re pörög fel.

A CATL saját áramtermelő. kapacitásokat épít ki, s (zöld)erőművektől hosszútávú (20-30 év) szerződésekkel vásárolnak áramot. Ugyanakkor arra is felkészültek, hogy saját napelem erőműveket építsenek.

 

Még több ITTHON…