2024. november 23. (szombat) 03:44

Flamingó Ingo halála {és más Zoo történetek}

A Kairóban 1948 nyarán született, lábgyűrüs/datált szárnyas az 50-es évek derekán került West-Berlinbe. A Spree-metropolisz legidősebb állatkerti lakója most februárban pusztult el. Ingo, a daliás flamingó jó 75 esztendőt élt! Az idén 180 éves Zoo, a 35 hektáros germán zöld oázis egyik legendás „bébije” volt a még korábbi, tömzsi vizilólegény, Knautschke. Noha maguk az emberek is nélkülöztek, nyögték a háború, majd a megszállás és a szovjet blokád terheit, a bájos emlős napi eledelét mindig „összevarázsolták”. Később is voltak kedvencei a Spree-parti állatkertnek! Jól emlékszem, 2007 tavaszán mutatták be először a publikumnak a Zoo fehérbundás csecsemőjét. Aki a jegyeladások révén több millió euróval gazdagította a fővárost és a 19. században megnyílt parkot. Ám a német állatvédők már akkor sürgették a jegesmedvék, s más ragadozók fogvatartásának, „pénzért mutogatásának” tilalmát. {A koronavírus-járvány pedig a közelmúltban Európa más tájain is veszteségessé tette az átmenetileg bezárt Zookat!}

Múltba pillantás! 2006 végén „mikulási meglepetésként”, a német fővárosban világrajött Knutot 2011 tavaszán az egész NSZK gyászolta. Külföldön is hatalmas rajongó tábora volt/van, s nem csupán a gyerekek körében. „Korábban nem diagnosztizált agykárosodás okozhatta a berlini Zoo sztárja halálát“ – közölte anno az állatkert. A beszámoló szerint az alig négy esztendős jegesmedve boncolásakor derült ki, hogy valamennyi szerve egészséges volt, ám az agyában „jelentős elváltozásokat” találtak. Ezek okozhatták a maci váratlan pusztulását… Már a berlini fal jó hat évtizeddel ezelőtti (1961/aug.) felhúzása előtt, s különösen azután felértékelődött a nyugati zóna Tiergarten kerületi vadasparkja és a hozzátartozó Aquarium.

Az elefánt kőkapus, Budapester Strasse-i hatalmas zöld oázis egyik háborús „bébije” volt az 1943-ban született bájos vizilólegény, Knautschke. Bár maguk a fővárosi polgárok is nélkülöztek, majd nyögték az 1948/49-es szovjet blokád terheit, a tündéri emlős napi – mintegy 70 kilónyi – táplálékát mindig „összevarázsolták” a gondozók és az állatkert látogatói. Az 1988 nyarán öröklétre szenderült Flusspferdnek napjainkban életnagyságú bronz szobra van a Zoo területén. Az elmúlt két évben szívesen fotózkodnak ott az ukrajnai háború gyermek menekültjei!