2024. szeptember 16. (hétfő) 21:13

„Magyarország putyinizálódik”

A The Guardian szerint miközben Magyarországot Orbán Viktor békemissziója miatt éri kritika, elsiklanak afelett, hogy az újonnan létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal megpróbálja elcsendesíteni a kormányellenes hangokat. „Miközben a vezetők Európa-szerte dühöngenek Orbán Viktor engedély nélküli külpolitikai kalandozásai miatt, a szélsőjobboldali magyar vezető fokozta a független hangok elleni kampányát itthon, növelve a nyomást azokra a médiumokra és civil szervezetekre, amelyek nem követik a kormány irányvonalát”.
A lap felidézte, hogy a magyar miniszterelnök az elmúlt hetekben Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Hszi Csin-ping kínai államfővel és Donald Trump amerikai elnökjelölttel folytatott tanácskozást, amelyek diplomáciai körökben vitákat szítottak, és még inkább elszigetelték Budapestet, miközben Magyarország hivatalosan is az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét tölti be. Ezzel szemben  jóval kevesebb figyelmet kapnak a független újságírást és megfigyelőcsoportokat célzó magyarországi tevékenységek, melynek középpontjában az újonnan létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal áll.
Az új hivatalt egy, „a kormányhoz szorosan kötődő személy vezeti, és fel van hatalmazva arra, hogy bírósági felügyelet nélkül igénybe vegye a hírszerző szolgálatokat”. Bár az Orbán-kormány hivatalosan azért hozta létre, hogy ellenőrizze a külföldi befolyásolást, a kritikusok szerint a gyakorlatban nem független állami szervként, hanem a kormányt bírálókra gyakorolt nyomásgyakorlás eszközeként működik.
Az egész olyan abszurd, hogy valahol Orwell és Kafka között helyezném el. (…) Egy európai uniós országban ez semmiképpen nem történhet meg – idézte a lap Martin József Pétert, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatóját, hozzátéve, hogy a szervezet egyike azoknak a szervezeteknek, amely ellen a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálódik.
Martin szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenysége sérti a véleménynyilvánítás szabadságát és alkotmányellenes.„Magyarország egyre nyilvánvalóbb módon putyinizálódik”
Lili Bayer felidézte, hogy bár a hivatal indítékai továbbra is tisztázatlanok, sokak szerint vannak jelei annak, hogy a 14 évvel ezelőtti hivatalba lépése óta központosító magyar kormány megpróbálja tovább szűkíteni a független csoportok mozgásterét.
A rezsim keményedik, tehát Orbán nem a konszolidáció irányába halad, hanem láthatóan putyinizálódik, és évről évre egyre nyilvánvalóbb módon– mondta Urbán Ágnes akadémikus, a magyar médiaszcéna szakértője.
Eddig a Szuverenitásvédelmi Hivatal arról tájékoztatott, hogy két szervezetet vizsgál: a Transparency International Magyarországot és az Átlátszót, amely a kormányzati korrupciót feltáró munkájáról ismert oknyomozó portál.
A The Guardian szerint a hivatal nyilvános jelentésekben számos magasan jegyzett médiumot is célba vett, mondván, hogy újságírásuk sérti Magyarország nemzeti érdekeit. Kárpáti Márton, a Telex igazgatótanácsának ügyvezető elnöke szerint azonban „nem vizsgálja, hogy a közmédia tele van orosz propagandával”. A független hírportált ugyancsak többször megemlítették a szuverenitásvédelmi hivatal júliusi, az ukrajnai háborút övező narratívákról szóló „dezinformációs” jelentésében.
Nem vizsgálja, hogy mennyi pénzt kapnak a kormányközeli közösségimédia-influenszerek, milyen háborús üzeneteket közvetítenek, milyen oroszbarát narratívát tolnak.
A nyugati dezinformációs narratívák közé sorolták azokat a híreket, amelyek olyan személyiségeket idéznek, mint az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, a cseh elnök, Petr Pavel vagy épp az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, David Pressman. A jelentés célpontjai között szerepel Magyarország néhány legelismertebb külpolitikai szakértője, akik a kormány és a Kreml közeli kapcsolatáról beszéltek.
A The Guardian megkereste a Lánczi Tamás által vezetett Szuverenitásvédelmi Hivatalt is, de az sem interjúkérésre, sem a tevékenységét érintő kérdésekre nem válaszolt.

Még több ITTHON…